Badania techniczne samochodu na nowych zasadach!?
Nowe przepisy na stacjach diagnostycznych pojazdów w Polsce będą oznaczać spore zmiany dla kierowców, ale także diagnostów. Kiedy zaczną obowiązywać?
Zmiany w 2023 roku
Od 2023 roku badanie techniczne ma wyglądać zgoła inaczej niż dotychczas. Wśród najważniejszych zmian w nowelizacji wskazywano:
- obowiązek dokumentowania obecności pojazdu w placówce przez diagnostów (pięć zdjęć pojazdu, w tym jedno przedstawiające stan licznika kilometrów);
- podwyższenie ceny badania technicznego wykonanego 30 dni po terminie – w przypadku spóźnienia dwukrotność obowiązującej kwoty, czyli np. 198 zł w przypadku samochodu osobowego bez instalacji LPG;
- nowe badanie techniczne wykonane maksymalnie do 30 dni będzie ważne przez rok od starej daty;
- nadzór nad stacjami kontroli pojazdów będzie mieć Transportowy Dozór Techniczny.
Prace się wydłużają
Choć ostatnią datą zmian w przepisach w obszarze badań technicznych miał być dzień 9 stycznia 2023 roku, zmiany nadal nie obowiązują. Z pewnością, w końcu wejdą w życie, ale nadal nie wiemy, kiedy to się stanie. Warto dodać, że we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej nowe zasady weryfikacji kontroli technicznej pojazdów powinny obowiązywać od maja 2018 r.
W Polsce po raz pierwszy nowelizacja przepisów odnośnie do przeprowadzania przeglądów samochodów miała zacząć obowiązywać w 2021 roku. Później została przesunięta na 2022 rok, a następnie na początek 2023 roku. Obecnie jednak, prace nad projektem wciąż się wydłużają.
Problemy branży
Być może powodem jest brak porozumienia z diagnostami. Środowisko domaga się podwyżek cen okresowego badania technicznego. Obecnie obowiązujące stawki utrzymują się bowiem nieprzerwanie od 2004 roku!
W tym czasie znacznie wzrosły koszty prowadzenia stacji diagnostycznej. Kolejnym problemem jest wysoka inflacja, która rodzi poważne problemy w branży, włącznie z widmem zamknięcia wielu stacji kontroli pojazdów.
Marcin Barankiewicz, prezes zarządu Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów, mówił na ten temat:
„Środowisko właścicieli stacji kontroli pojazdów chciałoby, żeby sprawa zmiany przepisów została wreszcie zamknięta. Dalsze pozostawanie zmian w zawieszeniu to element niepewności, który nie służy prowadzeniu stacji. Strona rządowa już kilka razy sygnalizowała, że rozmowy o zmianie cennika badań technicznych będzie gotowa podjąć dopiero po znowelizowaniu przepisów dotyczących przeglądów Jeśli cennik się nie zmieni, niebawem odczujemy falę likwidacji stacji kontroli pojazdów”.