Newsy

Kościół w liczbach. Pandemia znacząco wpłynęła na życie religijne Polaków!

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK) regularnie publikuje dane statystyczne na temat polskich katolików. Najnowsze, obejmujące 2021 rok, zdecydowanie nie są optymistyczne. Największy wpływ w tym przypadku miała mieć pandemia COVID-19.

Najnowsze statystyki

ISKK odnotował w kraju wyraźny spadek aktywności religijnej. Prezentujemy wybrane, najważniejsze dane na ten temat.

Liczba parafii

W 2021 roku, w Polsce działalność duszpasterską prowadziło 10 352 parafie katolickie, z czego 672 stanowiły parafie zakonne.

Niedzielne msze

Z danych ISKK wynika, że na niedzielną mszę świętą regularnie uczęszcza 28,3 proc. Polaków, a do komunii świętej przystępuje 12,9 proc. z nich. Dla porównania, w 2019 roku w mszach św. uczestniczyło 36,9 proc. wiernych, a 16,7 proc. przystępowało do komunii.

Największy odsetek osób chodzących co niedziela na mszę świętą jest tradycyjnie w diecezji tarnowskiej (59,1 proc.), rzeszowskiej (49,7 proc.) i przemyskiej (46,9 proc.).

Dane te częściowo pokrywają się ze statystykami przystępowania do komunii świętej. W diecezji tarnowskiej przyjmuje ją najwięcej osób (21,9 proc.).

Więcej sakramentów

W 2021 roku nastąpił wzrost liczby udzielanych sakramentów. Sakrament chrztu został udzielony 315 tys. osób. W 2021 roku wzrosła również liczba osób przystępujących do pierwszej Komunii Świętej i wyniosła 331,7 tys. osób.

Do bierzmowania przystąpiło 265,7 tys. osób. Wzrost zaobserwowano także w przypadku liczby udzielonych sakramentów małżeństwa, która wyniosła 103,9 tys.

Lekcje religii

O 3,3 proc. spadł odsetek uczniów uczęszczających na religię. W roku szkolnym 2021/22 we wszystkich typach placówek edukacyjnych było to 82% uczniów. Najwyższy odsetek odnotowano w diecezjach: tarnowskiej (97%) i przemyskiej (97%), zaś najniższy w diecezji wrocławskiej (63%) i warszawskiej (66%).

Wpływ pandemii

Wiceszef ISKK przypomniał, że badanie praktyk niedzielnych odbyło się 26 września 2021 roku, kiedy wierni mogli zajmować połowę wszystkich miejsc w świątyniach (limit nie dotyczył osób w pełni zaszczepionych) i mieli obowiązek zakrywania ust i nosa. W związku z tym, w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej KEP możemy przeczytać:

Dane dotyczące dominicantes (osób uczestniczących w niedzielnej Mszy św.) i communicantes (osób przystępujących do komunii św.) nie są miarodajne. Mimo sytuacji, która jednoznacznie zniekształca wyniki, Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego zdecydował się przeprowadzić badania, aby utrzymać roczny cykl prowadzonych statystyk”.

Popularne artykuły

Polaków już dopadł kryzys? Dane z banków są niepokojące

Odżywka na ZNISZCZONE włosy! Zrób ją sama!

L4 z powodu alergii?! Oto co musisz wiedzieć!