Newsy

Urząd Skarbowy sprawdzi, na co wydajesz pieniądze! Czym jest Krajowy System e-Faktur?

Jak czytamy w “Dziennik Gazeta Prawna”, Ministerstwo Finansów przygotowało projekt, który zakłada, że już od przyszłego roku wszystkie faktury wystawione przy zakupie danego produktu lub usługi, stacjonarnie i online, będą sporządzone w Krajowym Systemie e-Faktur. Co to oznacza dla konsumentów? Jakie będą tego skutki?

Wystawianie faktur przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur

Krajowy System e-Faktur jest platformą do wystawiania i otrzymywania faktur. KSeF wprowadzony został Ustawą z dnia 29 października 2021 roku, jednak obecnie obejmuje niewiele gałęzi gospodarczych i jest dobrowolny. 

Od przyszłego roku właśnie w tym systemie mają być wystawiane wszystkie faktury. Faktury mają być jednolite, sporządzone według jednego obowiązującego wzoru. Wystawienie faktury nie przez KSeF, a w inny sposób, ma nie być uznawane za obowiązujący dokument.

Urząd Skarbowy będzie wiedział, na co wydajemy pieniądze?

Eksperci zwracają uwagę na fakt, że o ile w pewnych sytuacjach Krajowy System e-Faktur może ułatwić procedury, o tyle skutkiem jego wprowadzenia będzie to, że Urząd Skarbowy i inne podmioty będą wiedzieć co i kiedy kupujemy.

Okazuje się bowiem, że informacje o wystawionych fakturach będą płynąć do Urzędu Skarbowego, do służb, do prokuratury, ministerstwa spraw wewnętrznych i spraw zagranicznych. 

Oznacza to, że wszystkie te podmioty będą wiedzieć dokładnie co i kiedy kupujemy, jeśli tylko poprosimy sprzedawcę o wystawienie faktury. Obecnie faktury z automatu wystawiane są na przykład przez dostawców prądu, gazu i innych mediów. Jednak często wystawiane są również podczas zakupów online, ponieważ faktura jest gwarantem możliwości zwrotu zakupionego towaru. 

Jakie są zalety Krajowego Systemu e-Faktur

Wprowadzenie tego systemu ma też kilka zalet, o których warto wspomnieć:

  • Szybszy zwrot VAT
  • Szybsze i łatwiejsze dopełnianie obowiązków podatkowych
  • Szybsze udokumentowanie transakcji
  • Brak konieczności przechowywania dokumentów w wersji papierowej (w KSeF faktury będą przechowywane w wersji cyfrowej 10 lat). 

„Ministerstwo Finansów stale analizuje możliwości wykorzystywania nowoczesnych technologii w zwalczaniu oszustw podatkowych i zapobieganiu nieprawidłowościom. Patrzymy także uważnie na to, jak inne państwa wdrażają najnowsze technologie dla celów podatkowych. Koncepcja Krajowego Systemu e-Faktur jest efektem tych działań. W realiach dzisiejszej gospodarki szybkość dostępu do informacji jest jednym z kluczowych czynników. Systemy podatkowe oparte na cyklicznym (np. kwartalnym lub rzadszym) raportowaniu często nie przystają do wyzwań współczesnego świata i standardów społeczeństw informacyjnych. Dlatego wykonujemy kolejny krok na drodze do wprowadzenia powszechnego raportowania w czasie rzeczywistym" – wyjaśnia minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Popularne artykuły

Allegro wprowadza zmiany! Wielkie ułatwienie dla klientów!

Co zrobić zaraz po powrocie z cmentarza? Kilka nieoczywistych wskazówek, które warto znać

Czym najlepiej przemywać twarz?