Zmiany w zwolnieniach lekarskich!
Kolejne zmiany w przepisach ZUS dotyczą przede wszystkim kontroli pracowników na zwolnieniu lekarskim. Jakie zasady uległy modyfikacjom?
Zwolnienie lekarskie
Zwolnienie lekarskie, czyli popularne L4, to dokument wystawiany wyłącznie przez lekarza, w którym potwierdza on czasową niezdolność pracownika do wykonywania swoich obowiązków służbowych. Stanowi tym samym usprawiedliwienie jego nieobecności w pracy.
Od 1 grudnia 2018 r., gdy w życie weszły obowiązkowe e-zwolnienia elektroniczne, decyzja wydana przez lekarza podczas wizyty od razu trafia do systemu. Tym samym informacja automatycznie przekazywana jest do ZUS-u i do pracodawcy. Oznacza to, że pracownik wysłany na zwolnienie nie może go uniknąć i musi stosować się do związanych z nim zasad.
Wypłata zasiłku chorobowego
Podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim, gdy nie jesteśmy zdolni do wykonywania pracy, nie zostajemy całkowicie pozbawieni źródła dochodu. W trakcie trwania L4 otrzymujemy 80% wynagrodzenia. Jedynym wyjątkiem jest ciąża - w jej trakcie wypłacane jest pełne wynagrodzenie.
Sam fakt prawa do otrzymywania zasiłku, nie oznacza, że jego wypłata jest bezwarunkowa. Mianowice pracodawca (w przypadku osób zatrudnionych na etat) lub ZUS (w przypadku osób samozatrudnionych) może podjąć decyzję o dokonaniu kontroli prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego.
Złagodzenie przepisów
Do niedawna uznawano, że w przypadku, gdy pracownik będący na zwolnieniu lekarskim jest podczas kontroli poza domem, można mu odebrać zasiłek chorobowy. Wszystko wskazuje jednak na to, że ta kwestia właśnie uległa zmianie.
W nowej wersji wydawanego przez ZUS poradnika „Kontrola prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy" możemy przeczytać:
„Jeśli kontrola była przeprowadzona w miejscu zamieszkania lub pobytu ubezpieczonego i osoby kontrolujące nie zastały ubezpieczonego, kontrolę należy w miarę możliwości ponowić. Dodatkowo trzeba zwrócić się do pracownika, by wyjaśnił przyczyny tej nieobecności. Nieobecność w miejscu zamieszkania lub pobytu w czasie przeprowadzania kontroli nie musi bowiem oznaczać niewłaściwego wykorzystywania zwolnienia lekarskiego od pracy”.
Zmiana miejsca pobytu
Jeżeli pracownik będący na zwolnieniu lekarskim chce na dłuższy czas zmienić miejsce swojego pobytu, powinien poinformować o tym pracodawcę i ZUS. Brak takiej informacji może skutkować odebraniem zasiłku chorobowego. Wykluczone są jednak podróże lub wykorzystywanie tego czasu, by dorobić u innego pracodawcy.
Pracownik na L4 może jedynie wykonywać czynności zaspokajające jego podstawowe potrzeby życiowe takie jak wyjście do apteki czy na zakupy.