Kogo nie obowiązuje kolejka do lekarza w 2023?
Ogromne kolejki do przychodni, a szczególnie do lekarzy specjalistów są w Polsce dużym problemem. Część z was zapewne miała już okazję przekonać się o tym na własnej skórze. Istnieją jednak pewne grupy społeczne, których nie obowiązują kolejki do lekarzy. Od 1 stycznia 2023 roku bez kolejki do lekarza umówią się kolejne osoby. Co się zmieni w prawie?
Nowa grupa osób bez kolejki do lekarza
Projekt ustawy o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej wejdzie w życie 1 stycznia 2023 roku. To właśnie na jego podstawie mundurowi oraz ich rodziny będą mogły korzystać ze świadczeń lekarskich bez konieczności czekania w kolejce.
Warto jednak mieć na uwadze fakt, że korzystać z usług medycznych bez kolejki grupa ta będzie mogła jedynie w placówkach medycznych podległych MSWiA oraz MON.
Przepis dotyczy policjantów, strażaków, żołnierzy zawodowych oraz terytorialsów oraz ich rodzin. Co ważne, bez kolejki do lekarza czy szpitala będą mogli dostać się jedynie w szpitalach i placówkach podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) oraz Ministerstwu Obrony Narodowej (MON). - przewiduje projekt ustawy.
Kto jeszcze może skorzystać z przywileju dostania się do lekarza bez kolejki?
Według raportu przedstawionego przez Fundację Watch Health Care w 2021 roku średni czas oczekiwania na wizytę u specjalisty lub badanie diagnostycznie wynosiło 3,4 miesiąca.
Najdłuższe kolejki były do chirurga naczyniowego, neurochirurga i endokrynologa.
Istnieją jednak w Polsce grupy społeczne, które nie muszą czekać w kolejkach.
Grup społecznych, które mogą skorzystać z tego przywileju jest wiele, a lista z roku na rok coraz bardziej się poszerza. Obecnie bez kolejki do lekarza mogą się dostać między innymi:
- Kobiety w ciąży
- Świadczeniobiorcy do 18 r.ż., u których stwierdzono ciężki i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu
- Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi i Zasłużeni Dawcy Przeszczepu
- Inwalidzi wojenni i wojskowi oraz kombatanci
- Uprawnieni żołnierze i pracownicy oraz weterani poszkodowani, których ustalony uszczerbek na zdrowiu wynosi co najmniej 30%
- Żołnierze zastępczej służby wojskowej
I wiele innych. Pełną listę uprawnionych grup społecznych znajdziecie TUTAJ.