Styl życia

Dodatki i porcelana w różnych stylach

Obecnie porcelana jest równie popularna, jak w dawnych epokach. Jest ona stosowana do wyrobu różnych produktów użytkowych i dekoracyjnych. Do porcelanowych wyrobów należą wazony, wazy, figurki, świeczniki oraz naczynia takie jak filiżanki, spodki, cukiernice, mleczniki, talerze czy bulionówki. Choć porcelana kojarzy się w dużym stopniu z klasycznymi stylami: rokoko, biedermeier, shabby chic, secesja czy art deco, projektowana i tworzona jest dziś w wielu popularnych stylach współczesnych takich jak naturalny, minimalistyczny czy też skandynawski. Warto zdawać sobie sprawę, iż inne cechy ma klasyczna porcelana chińska, a inne angielska czy też rosyjska.

Stylowa porcelana jest zawsze w modzie. Oprócz naczyń i figurek można z niej stworzyć wiele różnego typu produktów codziennego użytku – pięknych i praktycznych zarazem.Porcelanowe trendy co jakiś czas się zmieniają. Ewoluują zarówno kształty, kolorystyka, jak i wielkość czy rodzaj zdobień. Oczywiście są również kolekcje ponadczasowe i uniwersalne, które nie wychodzą z mody od lat.

Art Deco w porcelanie

Ostatnio w modnych trendach designu świata porcelany zauważyć można fascynację stylem art deco. Rozpowszechnił się on w czasie dwudziestolecia międzywojennego i opierał się przede wszystkim na wysokiej jakości materiałach. Projektowane wówczas dodatki i zastawy stołowe miały nie tylko pięknie wyglądać, ale meć także wymiar praktyczny. Przedmioty codziennego użytku tej epoki stanowiły użytkowe dzieła sztuki.

Art Deco charakteryzuje się kolorystycznymi kontrastami oraz ma w sobie pewien rodzaj porządku i symetrię. Naczynia chętnie zdobiono wówczas figurami geometrycznymi złotymi elementami i motywami sztuki afrykańskiej. Bardzo chętnie używano motywów zwierzęcych, rozpowszechniły się wówczas figurki nawiązujące do świata fauny.

Art deco było połączeniem starego z nowym i stanowiło nawiązanie do tradycji, jednocześnie tworząc nowe futurystyczne formy, stąd porcelana w tym stylu dobrze odnajduje się we współczesnych wnętrzach.

Porcelana w stylu skandynawskim

Styl skandynawski łączy prostotę i funkcjonalność, kojarzy się z kompletnym minimalizmem, surowymi wnętrzami i zupełną prostotą. Dodatki i zastawa w tym stylu będą mieć również podobne właściwości. Naczynia w stylu skandynawskim są proste, nie mają bogatych dekorów. Cechują je pastelowe kolory, biel, dużo odcieni przełamanej bieli i beży. Niekiedy pojawiają się delikatne zdobienia, lecz są one niezwykle subtelne. Z pewnością taka porcelana idealnie wpasuje się w minimalistyczne i współczesne wnętrza. Jej prostota i stonowane kolory rzutują na jej uniwersalizm i sprawdzają się też w każdym innym wnętrzu. Więcej na stronie: https://homeandpassion.pl/style/porcelana-w-stylu-skandynawskim

Angielski styl i prostota

Angielska porcelana kojarzy się ze specyficznym stylem i elegancją. Najczęściej pojawiającym się na niej wzorem jest zdecydowanie motyw kwiatowy, w szczególności róże, pokrywające powierzchnię poszczególnych naczyń. Często pojawiają się też na niej scenki rodzajowe, myśliwskie lub nawiązujące do zamków i ogrodów. Dominujące kolory to ciepłe odcienie czerwieni, pomarańczu i różu wraz ze złotymi zdobieniami. Naczynia w tym stylu mogą być zupełnie białe ze złotymi elementami lub centralnie położonym zdobieniem. Dodatkowego charakteru angielskiemu stylowi dodają ozdobne i wypukłe struktury na rantach naczyń. Angielska estetyka pasuje nie tylko do białych, rustykalnych pomieszczeń, ale świetnie wkomponowuje się również w nowoczesne wnętrza. Zapraszamy na: https://homeandpassion.pl/style/porcelana-w-stylu-angielskim

Porcelana chińska

W klasycznej chińskiej porcelanie, zanim naczynie trafi do pieca, pokrywane jest niebiesko-białą bazą. Po wypaleniu niebieskie kontury rysunków wypełniane są farbą w różnych kolorach i ponownie wypalane.

Porcelana wucai nazywa się tak od terminu oznaczającego „pięć kolorów”, ponieważ maluje się ją pięcioma kolorami — czerwonym, żółtym, zielonym, niebieskim i fioletowym. Wucai to klasyczna chińska porcelana, która powstawała za czasów dynastii Ming i Quing. Wraz z inną odmianą o nazwie doucai określana jest jako ygcai w dosłownym znaczeniu „twardy kolor”, ponieważ obydwie mają bardzo nasycone kolory. Natomiast w grupie ruancai oznaczającej „miękki kolor” znajduje się „porcelana z rodziny różanej” i emaliowana.

Nazwa „rodzina różana” powstała dopiero w XIX wieku, wcześniej określana była mianem fencai oznaczającym „kolory pudrowe” lub yangcai, czyli „kolory obce”, gdyż występująca na niej charakterystyczna różowa emalia sprowadzana była spoza Chin.

Popularne artykuły

Podatek za pomoc Ukraińcom? Kto musi zapłacić?

Włosi boją się o swój przysmak! Straty mogą objąć aż 60% plonów.

Ciche godziny w sklepie w każdy wtorek! O co chodzi?