Opłacanie abonamentu RTV: Czy listonosz może dokonać kontroli?
Temat kontroli abonamentu RTV jest bardzo aktualny. Wzbudza wiele kontrowersji i wątpliwości. Jak wiadomo, to Poczta Polska posiada uprawnienia do przeprowadzania kontroli. Czy kontroli takiej będzie mógł dokonać zatem listonosz?
Opłaty abonamentowe pobiera się za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych w celu umożliwienia realizacji misji publicznej przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji.
Abonament RTV mają obowiązek zapłacić wszystkie osoby, które posiadają zarejestrowany odbiornik radiowy lub telewizyjny – w mieszkaniu, innym lokalu, czy samochodzie.
Przypomnijmy, że to właśnie Poczta Polska odpowiada za kontrolę odbiorników w domach Polaków oraz weryfikacje płacenia abonamentu.
Czy kontroli może dokonać listonosz?
Pojawiły się doniesienia, że to właśnie listonosze będą dokonywać kontroli w domach Polaków. Portal wirtualnemedia.pl poprosił Pocztę Polską o komentarz w tej sprawie.
Z otrzymanej wiadomości wynika, że kontroli dokonują tylko pracownicy Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej, którzy posiadają odpowiednie uprawnienia.
Poczta Polska podkreśliła także, aby nie utożsamiać kontroli wykonania obowiązku rejestracji odbiorników radiowo-telewizyjnych z pracą listonoszy.
Jak wyglądają kontrole?
Należy podkreślić, że uprawnieni pracownicy Poczty muszą wykazać, że dany odbiornik jest zdolny do odbioru sygnału. Nie wystarczy, że pracownik zobaczy jedynie antenę lub radio w samochodzie.
Po weryfikacji tego, czy odbiornik odbiera sygnał pracownik sprawdzi, czy jest on zarejestrowany i czy jest za niego opłacany abonament.
WAŻNE: Nie mamy obowiązku wpuszczania kontrolera do mieszkania. Nie grożą za to konsekwencje.
Jakie przewidziano kary?
Warto przypomnieć, że niezarejestrowanie odbiornika oraz niepłacenie abonamentu RTV wiąże się z karą 30-krotność stawki miesięcznej za abonament. Na zapłacenie użytkownik będzie miał 7 dni.
Windykacją należności z tytułu abonamentu RTV zajmuje się Poczta Polska.
Okazuje się, że osoby niepłacące należności będą weryfikowane przez Urząd Skarbowy.
Natomiast jeśli mamy zarejestrowany odbiornik, a przestaliśmy za niego płacić to otrzymamy wezwanie do zapłaty nieopłaconych składek wraz z odsetkami.
Osobom, które unikają obowiązku zapłaty, wystawiany jest wniosek o egzekucje, który trafia do komornika. Na drodze procesu egzekucyjnego komornik może zająć środki na koncie.
Stawki abonamentu w 2023 roku!
Stawki abonamentu na dzień dzisiejszy prezentują się następująco:
Stawka za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wynosi 24,50 złotych miesięcznie. Za rok zapłacimy więc 294 złote.
Stawka za sam radioodbiornik to 7,50 złotych miesięcznie. Rocznie wychodzi więc 90 złotych.
Stawki abonamentu po podwyżce w 2023 roku:
Stawka za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wyniesie 27,30 złotych. Rocznie będzie to 327,60 złotych – czyli o 33,60 złotych więcej niż obecnie.
Stawka za sam radioodbiornik wyniesie 8,70 złotych. Rocznie będzie to 104,40 złotych – czyli o 14,40 złotych więcej niż w 2022 roku.