Jak zrobić idealne krokiety? 10 wskazówek!
Wiele polskich rodzin nie wyobraża sobie Świąt Bożego narodzenia bez krokietów. Nadziane kapustą i grzybami świetnie komponują się z czerwonym barszczem lub jako osobne danie. Ich robienie jest dosyć pracochłonne, ale smak wszystko wynagradza. Jak zrobić idealne krokiety? Dziś przedstawimy Wam 10 wskazówek!
Niektórzy robią krokiety na obiad kilka razy do roku. Nadziewają je pieczarkami, mozzarellą, szpinakiem, czy mięsem. Pomysłów na farsz jest wiele.
Bywa jednak, że w wielu domach krokiety królują jedynie w Święta Bożego Narodzenia i są obowiązkowym punktem w wigilijnym menu.
Krokiety pochodzą prawdopodobnie ze starożytnego Rzymu. Rzymianie przygotowywali rissoles - małe, opiekane kotleciki. Mięso i warzywa obtaczali ciastem.
Obecnie krokiety popularne są w Indiach, Japonii, Korei Południowej, Belgii, Niemczech, na Węgrzech, we Włoszech, w Rosji, Wielkiej Brytanii, na Kubie, w Ekwadorze, Stanach Zjednoczonych, Meksyku.
Jak przygotować idealne świąteczne krokiety? 10 wskazówek!
1. Ciasto na naleśniki. Bazowym elementem jest ciasto naleśnikowe, w które zawiniemy farsz. Aby masa była puszysta, przesiejmy mąkę przez sito. Zamiast klasycznej trzepaczki użyjmy miksera, który pozwoli uzyskać gładką i puszystą masę. Miksujemy do momentu pojawienia się pęcherzyków powietrza. Zwykłą wodę można zastąpić wodą gazowaną (nada ona lekkości).
2. Leżakowanie. Ważnym elementem jest pozostawienie przygotowanego ciasta na 30 minut. Zabieg ten pozwoli na odpowiednie spulchnienie masy.
3. Grubość naleśników. Naleśniki nie mogą być grube, gdyż podczas zawijania popękają.
4. Panierka. Klasyczną panierkę robi się z jajka i bułki tartej. Aby dodać dodatkowej chrupkości, można dodać do roztrzepanego jajka mleka.
5. Olej do smażenia. Do smażenia krokietów wybierzmy olej o wysokiej temperaturze dymienia. Najlepiej sprawdzi się olej roślinny np. rzepakowy.
6. Odpowiednia patelnia. Kluczem dobrego usmażenia naleśników jest odpowiednia patelnia. Sięgnijmy po ceramiczną lub teflonową patelnię z grubym dnem.
7. Więcej chrupkości. Jeśli chcemy, aby panierka była jeszcze bardziej chrupka zastąpmy bułkę tartą płatkami kukurydzianymi lub wiórkami kokosowymi. Zabieg ten doda nietypowego smaku i aromatu.
8. Kapusta kiszona. Bardzo ważnym elementem jest zakup dobrej jakości kapusty kiszonej (ze sprawdzonego źródła).
9. Rodzaj grzybów. Oczywiście najlepiej sprawdzą się grzyby leśne. Jeśli jednak nie masz ich pod ręką dodaj pieczarki.
10. Rodzaj mąki. Jeśli chcesz przygotować zdrowszą, mniej kaloryczną wersję wybierz mąkę pełnoziarnistą, gryczaną, ryżową lub kukurydzianą. Mąkę pełnoziarnistą cechuje wysoka wartość odżywcza. Wykazuje ona także korzystny wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego. Mąka kukurydziana i ryżowa nie zawiera glutenu, co jest dodatkową zaletą.