Nadchodzą zmiany w Kodeksie Pracy. Dodatkowe badania lekarskie w 2023?
Już na początku nowego roku prawdopodobnie zaczną obowiązywać nowe zasady przeprowadzania badań lekarskich. Co dokładnie przewiduje nowelizacja Kodeksu Pracy w związku z medycyną pracy?
Pracownicze badania lekarskie w Polsce
Na wstępie przypomnijmy, że obowiązkiem każdego pracodawcy jest kierowanie swoich pracowników na badania profilaktyczne. Obowiązek ten wynika z art. 229 Kodeksu Pracy.
Zgodnie z przepisami pracownik podlega badaniom: wstępnym, okresowym oraz kontrolnym.
Dodajmy, że koszty za badania ponosi pracodawca i to on sam kieruje na nie pracowników.
Przypomnijmy, że obowiązek ten został zawieszony ponad dwa lata temu, po wybuchu pandemii koronawirusa. Pracodawcy zostali zwolnieni z konieczności wystawiania skierowań na badania w ramach medycyny pracy.
Ministerstwo Zdrowia przygotowało zmianę ustawy w sprawie COVID-19, której celem jest m.in. przywrócenie obowiązku wykonywania badań.
Stare przepisy wrócą ponownie, gdy oficjalnie zostanie ogłoszone odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego. Przypomnijmy, że ma on obowiązywać do końca 2022 roku.
Mateusz Morawiecki został zapytany, czy odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego zostanie ogłoszone 1 stycznia 2023 roku. Oto co odpowiedział:
"Nie wykluczmy takiego rozwiązania, ale potrzebujemy jeszcze chwili czasu, aby specjaliści nam doradzili, czy jest to ten moment, w którym możemy sobie na to pozwolić".
Dodajmy, że po przywróceniu starych przepisów, każdy, kto nie wykonał badań okresowych będzie miał na to 180 dni.
Dodatkowe bezpłatne badania?!
Prawdopodobnie na początku nowego roku zaczną obowiązywać nowe przepisy.
Osoby będące w grupie ryzyka (z uwagi na różne schorzenia), wykonujące okresowe badania pracownicze będą mogły skorzystać z dodatkowych BEZPŁATNYCH badań.
Ustawodawcy uważają, że nowe przepisy będą korzystne zarówno dla pracowników, jak i pracodawców.
Po wdrożeniu zmian ewentualne dodatkowe, profilaktyczne badania mają być finansowane z budżetu państwa.
Nowe przepisy przewidują, że podczas wykonywania obowiązkowych badań pracowniczych, pracownicy będą mogli rozszerzyć pakiet i skorzystać z dodatkowych badań.
Nowe przepisy przewidują możliwość kierowania pracowników przez lekarza medycyny pracy na dodatkowe badania przesiewowe finansowane z budżetu państwa – w godzinach pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.