Kościół ogłasza zmiany w udzielaniu chrztów! Wyjaśniamy co się zmieni.
Chrzest święty jest jednym z najważniejszych sakramentów w tradycji Kościoła katolickiego. Z najnowszych informacji wynika, że zostaną wprowadzone zmiany dotyczące jego udzielania m.in. dzieci powyżej 7 lat będą traktowane jako osoby dorosłe.
Chrzest
Pierwszym sakramentem według wiary Kościoła katolickiego jest chrzest święty. Wyznawcy wierzą, że obmywa on każdego człowieka z grzechu pierworodnego, którym zostali naznaczeni przez uczynek Adama i Ewy. Jego przyjęcie pozwala do przyjęcia następnych sakramentów m.in.:
- Komunii
- Bierzmowania
- Zawarcia związku małżeńskiego
Jest on szczególnie ważny dla rodziców oraz chrzestnych osoby, która go przyjmuje. Zazwyczaj jest to dziecko, jednak zdarzają się sytuację, w których na chrzest decyduje się osoba dorosła. W Polsce statystyki dotyczące ilości osób, które przyjmują ten sakrament przedstawiają się następująco:
„W 2020 roku sakrament chrztu został udzielony 312,1 tys. osób, czyli 16,3 proc. mniej w porównaniu do roku 2019” – Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego
Zmiany
Archidiecezja warszawska wydała oświadczenie, z którego wynika, że dzieci powyżej 7 roku życia będą traktowane jako osoby dorosłe. Podkreślają, że w takim przypadku powinny być one chrzczone według rytuału chrztu dla dorosłych.
Każdego roku w Polsce chrzest przyjmuje nawet kilka tysięcy dorosłych osób. Aby go udzielić osobie zainteresowanej musi ona najpierw przejść tzw. katechumenat, czyli specjalne przygotowanie do przyjęcia chrztu. Ma on za zadanie uświadomić wiernych o wadze przyjmowanego sakramentu. Jest ono prowadzone przez księży lub katechetów świeckich.
Zgodnie z wytycznymi Episkopatu Polski w naszym kraju sakrament chrztu osobom dorosłym udzielany jest tylko raz w roku, w czasie liturgii Wigilii Paschalnej.
Konieczna zgoda biskupa
Dla osób, które chciałyby przyjąć sakrament chrztu świętego poza kościołem istotna będzie informacja, że będą oni musieli dostać zgodę ordynariusza. Komunikat wydany przez archidiecezje warszawską brzmi następująco:
"poza przypadkami zagrożenia życia, nie należy chrzcić w innych miejscach jak kościoły parafialne, bądź rektorskie, posiadające prawo do prowadzenia ksiąg metrykalnych".
Osoby, które postanowią przyjąć chrzest święty poza instytucją Kościoła będą zmuszone uzyskać taka zgodę.