Prawo

Oszczędzanie energii w Urzędach: Zakaz ładowania telefonów!

Rosnące koszty energii zmuszają prywatnych odbiorców, jak i placówki administracyjne do szukania oszczędności. Urząd Regulacji Energetyki będzie kontrolować zużycie energii w placówkach administracji samorządowej i publicznej. Za niestosowanie się do obowiązku zmniejszenia zużycia energii przewidziano surowe kary.

Z wysokimi kosztami energii elektrycznej borykają się polskie gospodarstwa domowe oraz jednostki samorządu terytorialnego. W gminach i powiatach pojawiają się pomysły na to, jak realnie zredukować zużycie energii.

 

Obowiązek zmniejszania zużycia energii o 10%!

W związku z obecnym kryzysem na rynku nośników energii, wynikającym z sytuacji geopolitycznej na kierowników jednostek sektora finansów publicznych został nałożony obowiązek zmniejszenia zużycia energii o 10%.

Na rządowej stronie czytamy, że od 1 grudnia 2022 roku na lokalnych włodarzy nałożony będzie obowiązek zmniejszenia zużycia energii.

„W okresie od 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. kierownicy jednostek sektora finansów publicznych, zobowiązani są do zmniejszenia o 10% całkowitego zużycia energii elektrycznej w zajmowanych budynkach lub częściach budynków oraz przez wykorzystywane urządzenia techniczne, instalacje i pojazdy”.

Ministerstwo Klimatu opublikowało nawet poradnik dotyczący zasad zmniejszenia zużycia energii o 10 proc. w jednostkach sektora finansów publicznych. Ponadto do dyspozycji jest kalkulator do obliczania oszczędności.

 

 

Zakaz ładowania telefonów!

W niektórych gminach pojawiły się pomysły na realne zmniejszenie zużycie energii.

W wielu urzędach pracownicy będą mieć zakaz ładowania telefonów komórkowych z gniazdek placówek.

Ponadto ma zostać zredukowana liczba czajników elektrycznych i lodówek.

Na takie krok zdecydował się wójt Tadeusz Łopata. Na urzędników Gminy Lanckorona z powiatu wadowickiego nałożono zakaz ładowania telefonów komórkowych z gniazdek urzędu.

 

20 tysięcy złotych kary za niestosowanie się do zaleceń!

„Serwis Samorządowy PAP” pisze, że jednostki, które nie dostosują się do zaleceń, mogą zostać ukarane przez prezesa Urzędu regulacji Energetyki karą w wysokości do 20 tysięcy złotych. 

Raport z oszczędności energii elektrycznej kierownicy jednostek sektora finansów publicznych mają przekazać prezesowi URE do 31 marca roku następującego po roku, którego dotyczy obowiązek.

Zmniejszenie zużycia energii przez administrację rządową i samorządową wynika z ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. Przypomnimy, że ustawa ta została uchwalona w październiku 2022 r.

Popularne artykuły

Andrzej Duda lajkuje zdjęcia Roxie Węgiel. Piosenkarka staje w jego obronie

Do kiedy należy złożyć wniosek o dodatek osłonowy?

Ginekolodzy ostrzegają: wyrzuć majtki, jeżeli to zauważysz!