Newsy

Ruszają kontrole zgłoszonych źródeł ciepła w CEEB!

Temperatura spadła poniżej 0°, rozpoczął się sezon grzewczy. Media przypominają o obowiązku dbania o środowisko, w związku z tym Główny Urząd Nadzoru Budowlanego poinformował o rozpoczęciu kontroli związanej ze zgłoszonym źródłem ciepła w CEEB.

 

Cel kontroli 

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego poinformował o kontrolach domów jednorodzinnych na ternie kraju. Osoby, które zgłosiły obowiązkową deklarację w CEEB, mogą zostać skontrolowane czy na pewno starają się o odpowiednią dotację. Dofinansowanie różni się w zależności od stosowanego surowca. Najbardziej opłacalny jest węgiel. Instytucja zapowiedziała, że w pierwszej kolejności kontrolę odbędą się w miejscach, w których poprawiano wnioski o dotacje.  

Do weryfikacji stosowanego źródła ciepła w gospodarstwie domowym uprawnieni są:  

  • straż miejska 
  • inspektorzy ochrony środowiska 
  • osoby z uprawnieniami do okresowych przeglądów kominów  

 

Kto za to zapłaci? 

Należy zaznaczyć, że dodatkowym aspektem kontroli będzie również odnotowanie danych i pozyskanie informacji o budynku, które będą gromadzenie od 2023 r. Posłużą one do obliczenia wskaźników monitorowania skuteczności podejmowanych działań naprawczych z uwzględnieniem szacowanych kosztów inwestycyjnych. 

Warto podkreślić, że CEEB uchyla się od odpowiedzi, kto miałby za przeprowadzone kontrole zapłacić. Gminy informują, że nie mają na to pieniędzy i ludzi. Szacuje się, że instytucje potrzebowałyby około 10 tys. etatów. Pracownicy gmin pracują przede wszystkim nad dystrybucją węgla oraz rozliczaniem z końcem roku wszelkich programów i dotacji.  

Kary za złamanie przepisów 

Oprócz sprawdzenia stosowanego źródła ciepła urzędnicy gminy będą mogli skontrolować czym obywatele palą w piecach. Najczęściej takie kontrolę zgłaszają osoby, które zauważyły podejrzany dym z kominów. Wtedy gmina wysyła swoich pracowników pod wskazany adres.  

Kontroler ma prawo wstępu na teren posesji przez całą dobę. Może zajrzeć do pieca i sprawdzić co jest w nim spalane. Ponadto ma prawo robić zdjęcia oraz pobierać próbki popiołu. Za niedopuszczenie lub utrudnianie pracy urzędnika przewidziane są następujące kary: 

  • mandat do 500 zł  
  • grzywna do 5000 zł 
  • kara pozbawienia wolności do 3 lat 

Warto zatem być odpowiedzialnym i zwracać uwagę na to, czym palimy w piecach.  

 

Popularne artykuły

KOMPRES Z IMBIRU – wypróbuj świetny lek na kaszel!

Wodnik: Możliwe niespodziewane wizyty rodzinne, które przyniosą wiele radości! Horoskop dzienny na 2 marca!

Praktyczny sposób, aby ziemniaki się nie rozgotowały.