Newsy

Zmiany w kodeksie karnym! Konfiskaty samochodów pijanych kierowców!

Ministerstwo Sprawiedliwości wprowadziło zmiany w przepisach, dotyczących jazdy pod wpływem alkoholu. Niestety nietrzeźwi kierowcy są nadal dużym problemem na polskich drogach. Wyjaśniamy jakie kary przewiduje rząd. 

Raport policyjny 

Żyjemy w czasach, w których wszyscy powinni być świadomi zagrożenia jakim jest jazda pod wpływem alkoholu. Niestety z roku na rok nie widać polepszenia w tej sprawie, wręcz przeciwnie. Statystyki pokazują, że w zeszłym roku: 

"Pijani kierowcy spowodowali w pierwszym półroczu 2021 roku aż 684 wypadki, w których zginęło 68 osób, a 841 zostało rannych”.  

W bieżącym roku jest jeszcze gorzej: 

“W wakacje 2022 zatrzymano ponad 23 tys. osób […] to ponad 500 więcej niż przed rokiem” 

W związku z tragicznymi informacjami Ministerstwo Sprawiedliwości wprowadziło szeroką nowelizację Kodeksu karnego. 

 

Konfiskata samochodu 

Nowe przepisy przewidują zaostrzenie kar dla pijanych kierowców. Osoba nietrzeźwa może stracić auto lub zapłacić jego wartość rynkową, nawet jeśli zostanie rozbity w wypadku. Dotyczyć to będzie kierowców, którzy mieli 1,5 promila alkoholu we krwi. Taki pomysł przewiduje ustawa przyjęta przez Sejm. Teraz dokument czeka na podpis prezydenta.  

Procedura będzie wyglądać w następujący sposób:  

“Najpierw policja tymczasowo zajmie jego samochód na okres do 7 dni. Następnie prokurator zabezpieczy pojazd i wreszcie sąd obligatoryjnie orzeknie przepadek auta" – wyjaśnia procedurę ministerstwo. 

W przypadku prowadzenia auta w stanie nietrzeźwości, bez spowodowania wypadku sąd będzie mógł odstąpić od orzeczenia przepadku. Jednak kierowca recydywista z zawartością powyżej 0,5 promila straci samochód. 

 

To nie koniec kar 

Indywidualnej wyceny konkretnego samochodu nie będzie. Przepisy przewidują, że sądy mają przyjmować średnią wartość rynkową pojazdu odpowiadającego pojazdowi prowadzonemu przez sprawcę. W przypadku, gdy samochód prowadzony przez pijanego kierowcę nie należy do niego i nie jest jego współwłaścicielem sąd może orzec przepadek równowartości pojazdu. Oznacza to, że przejażdżka pod wpływem alkoholu najnowszym autem z salonu może zamienić się w ogromną karę finansową.  

Konfiskata samochodu to nie jedyna kara przewidziana dla nietrzeźwych kierowców:

  • Za spowodowanie ciężkiego wypadku w stanie nietrzeźwości sprawcę czeka minimum 3 lata, a za spowodowanie śmierci 5 lat więzienia.
  • Zwiększy się również maksymalna kara, którą można wymierzyć za spowodowanie ciężkiego wypadku. Sąd może wymierzyć karę nawet do 16 lat pozbawienia wolności. 

Miejmy nadzieję, że wprowadzone zmiany podziałają odstraszająco na osoby, które będą miały zamiar wsiąść za kierownice pod wpływem alkoholu.  

Popularne artykuły

Horoskop dzienny na 04 października 2023 roku! Sprawdź, co Cię dziś czeka!

Kontrowersje wokół nowego projektu podatkowego! Eksperci wskazują na rażące błędy w treści!

Ślub księżnej Diany i króla Karola III: 41-letni kawałek tortu trafi na licytację!