Newsy

Obniżenie temperatury w budynkach publicznych? Pojawiły się szczegółowe zalecenia!

Ograniczenie temperatur w budynkach użyteczności publicznej wydaje się niemal nieuniknione w kontekście obecnego kryzysu energetycznego. Na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska już pojawiły się odpowiednie zalecenia dla samorządów w tej sprawie.

Dyskusja o ograniczeniu temperatur

O możliwości odgórnego, rządowego ograniczenia temperatur w budynkach dyskutowano już od jakiegoś czasu. Przedstawiciele rządu jednak stosunkowo niechętnie odnosili się do tego tematu, zapewne zdając sobie sprawę z tego, jak wprowadzone limity zostałyby odebrane przez społeczeństwo.

Okazuje się, że rząd wcale nie porzucił tematu. Postanowił jednak podejść do niego w inny sposób. Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie zamierza dążyć do wprowadzenia odpowiednich regulacji na poziomie ogólnopaństwowym. Wskazało jednak, że zgodnie z Prawem energetycznym należy to do zadań własnych gminy.

Specjalne zalecenia

Na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska opublikowano w tej sprawie specjalne zalecenia dla samorządów. Do proponowanych, istotnych działań na rzecz poprawy efektywności energetycznej należy zaliczyć między innymi:

  1. ograniczenie oświetlenia zewnętrznego, wyłączenie dobowej lub świątecznej iluminacji budynków;
  2. dążenie do zapewnienia temperatury pomieszczeń w budynkach instytucji użyteczności publicznej (urzędach, przychodniach oraz szkołach): na poziomie 19 stopni Celsjusza (w przypadku ogrzewania budynku) lub 25 stopni Celsjusza (przy jego ochładzaniu, czyli włączeniu klimatyzacji)
  3. modernizację lub wymianę oświetlenia;
  4. zastosowanie systemów pomiarowych, monitorujących i sterujących w ramach wdrażania systemów zarządzania energią;
  5. wprowadzenie usprawnień organizacyjnych oraz działań edukacyjno-informacyjnych racjonalizujących zużycie energii przez pracowników urzędów;
  6. wykorzystanie ciepła odpadowego z serwerowni do ogrzewania zajmowanych budynków.

Próby zachęcenia obywateli do oszczędności

Co ciekawe, resort klimatu i środowiska potwierdził również w rozmowie z dziennikarzami, że prowadzi jednocześnie kampanię informacyjną, mającą zachęcić Polaków do oszczędzania energii.

Na razie jest ona jednak mało widoczna, zwłaszcza w mediach. Mało prawdopodobne jest również to, że przyniesie jakieś spektakularne rezultaty – zwłaszcza bez rządowych ograniczeń. Pozostaje jedynie pytanie, jak do zaleceń podejdą samorządy i czy zdecydują się na wdrożenie zaleceń opublikowanych przez ministerstwo.

Popularne artykuły

Strzelec: Dziś pojawią się nowe możliwości w życiu uczuciowym! Horoskop dzienny na 1 stycznia!

Jak zaoszczędzić na jajkach? Kasia Bosacka zdradza sposób!

Ciasto na pierogi nie chce się lepić? Usuń TEN składnik a ciasto wyjdzie idealne