Dofinansowanie 75+ w 2023 roku: Zbiór najważniejszych informacji!
Z dofinansowania z programu Opieka 75+ będzie można skorzystać w 2023 roku. Jego celem jest pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb oraz poprawa dostępności usług opiekuńczych. Kogo obejmuje program? Do kiedy można składać wnioski o dotację? Kto może to zrobić? Wyjaśniamy...
Celem programu jest poprawa dostępności do usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej, które są osobami samotnymi lub są osobami samotnie gospodarującymi, a także tych, które pozostają w rodzinie.
Projekt Opieka 75+ w 2023 roku
Program został stworzony przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
Program ten skierowany jest do seniorów, którzy ukończyli 75 lat i mieszkają w miejscowościach liczących do 60 tysięcy mieszkańców.
Projekt skierowany jest do gmin wiejskich, miejskich i miejsko- wiejskich (liczących do 60 tys. mieszkańców).
Program „Opieka 75+” realizowany jest od stycznia 2018 roku.
13 października 2022 r. Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg zaakceptowała program „Opieka 75+” na rok 2023.
Gminy mogą uzyskać wsparcie finansowe do realizacji specjalistycznych usług opiekuńczych:
- świadczenie opieki higienicznej lub pielęgnacji zaleconej przez lekarza;
- pomoc w zaspokajaniu życiowych potrzeb;
- zapewnienie kontaktów z otoczeniem w ramach ośrodka pomocy społecznej lub centrum usług społecznych.
Pomoc może objąć dofinansowanie do zwiększenia liczby godzin usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej.
„Gminy, które przystąpią do realizacji programu uzyskają finansowe wsparcie do 60% przewidywanych kosztów realizacji ich zadania własnego o charakterze obowiązkowym wynikającym z ustawy o pomocy społecznej, w zakresie realizacji usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób spełniających kryteria określone w programie” – czytamy na rządowej stronie.
Gmina może otrzymać dotację celową na realizację działań przewidzianych programem, jeżeli udział środków własnych gminy wynosi nie mniej niż 40 proc. przewidywanych kosztów realizacji zadania.
Gdzie i do kiedy złożyć wniosek?
Wnioski należy składać do końca stycznia 2023 roku.
Należy kierować je do właściwego Urzędu Wojewódzkiego.
Wniosek składany jest przez gminę.
Gmina może skorzystać z dofinansowania ze środków budżetu państwa.