Newsy

PIT Zerowy już od 2024! Wiemy kogo będzie dotyczył!

Zwolnienie z obowiązku odprowadzania podatków zostało ustanowione przez rząd w 2019 r. Ulga obejmuje osoby, które nie ukończyły 26 roku życia. Pozytywny odbiór reformy, poskutkował zapowiedzią wprowadzenia nowych zmian dotyczących obowiązkowych świadczeń. Tym razem będą one miały związek z zyskami od kapitału.

Obciążenie podatkowe

W Polsce od 20 lat obowiązuje tzw. podatek Belki. Nazwa świadczenia pochodzi od nazwiska ówczesnego ministra finansów. Określa ona kwotę pobieraną od zysków kapitałowych obejmującą m.in. lokaty, obligacje, papiery wartościowe oraz fundusze. Niestety uzyskiwane z nich dochody nie gwarantują ochrony przed rosnąca inflacją. Wartość pobieranej opłaty wynosi aż 19%.  

Proponowane zmiany

Nowa reforma ma polegać na inwestycji zaoszczędzonych pieniędzy. Zwolnione z obowiązku opłat mają być osoby, których dochody z zysków kapitałowych nie przekraczają 10 tys. zł. Natomiast uzyskiwane środki finansowe powyżej tej kwoty wzrosłyby z 19 % do 20 %. Obecnie na rynku istnieją programy III filaru emerytalnego, które pozwolą na uniknięcie opłat podatku Belki. Takie możliwości oferują m.in.: Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, Indywidualne Konto Emerytalne oraz Pracownicze Plany Kapitałowe. Nowe zasady mają obowiązywać od stycznia 2024 r.

Stanowiska ekspertów

Wiele osób twierdzi, że planowane zmiany mogłyby zostać wprowadzone już od stycznia przyszłego roku. Rozwiązanie polegałoby na przekazaniu przez banki podatnikom PIT-8C. Uzyskany dokument umożliwia wykonanie rozliczenia rocznego na PIT-38, który uwzględni podatek od zysków kapitałowych. Drugą opcje stanowiłoby pobieranie podatku przez banki z nową stawką w wysokości 20%. W taki sposób PIT z osiągniętym dochodem i pobraną zaliczką zostałby wydawany na koniec roku. Na tej podstawie w rozliczeniu rocznym uzyskiwałoby się zwrot świadczenia wynikający z ulgi podatkowej.

Wiceminister do spraw finansów Artur Soboń zapowiedział na antenie TVP:

„Zmiany w podatku Belki będą możliwe zapewne od 1 stycznia 2024 r., ale być może uda się je wprowadzić wcześniej.”

Pozostało mieć nadzieję, że ulga podatkowa zostanie wprowadzona jak najszybciej.

Popularne artykuły

Pieczywo- jak je mrozić, aby było dłużej świeże?

Horoskop dzienny na 30 września 2023 roku! Sprawdź, co Cię dziś czeka!

Stwórz bajkowy klimat z wykładziną dywanową