Newsy

Wiemy kto może dostać wyższą emeryturę! Wystarczy złożyć wniosek!

Rosnąca inflacja „spędza sen z powiek” niemal każdemu. Nie omija również emerytów, którzy próbują poprawić swoją sytuacje finansową. Jedną z nowych możliwości stworzonych specjalnie dla nich będzie złożenia wniosku, który dotyczy ponownego przeliczenia wysokości emerytury.

Obowiązujące zasady

Obecnie ustawowy wiek emerytalny w Polsce jest jednym z najniższych w Europie. W przypadku kobiet wynosi on 60 lat, a mężczyzn 65 lat. Wysokość emerytury jest liczona na podstawie odprowadzanych składek obliczanych na podstawie tabeli przez Główny Urząd Statystyczny.

Według najnowszych ustaleń emeryturę dla osoby w wieku 60 lat może być aż o 3,7 % wyższa, natomiast dla osoby w wieku 65 lat o 4,1 % wyższa niż według dotychczasowych wytycznych.

Wysokości świadczeń

Kwotę wypłacanych świadczeń wylicza się na podstawie odprowadzanych składek.W miesiącu poprzedzającym przejście na emeryturę składki są waloryzowane. Ich suma dzielona jest przez uśrednioną dalszą możliwą długość życia emeryta. Obecnie najniższa gwarantowana kwota emerytury wynosi 1338,44 zł.

GUS wprowadził nowe tablice, dzięki którym osoby upoważnione mogą złożyć wniosek o ponowne przeliczenie wysokości wypłacanych świadczeń. Wniosek można złożyć raz w roku. Dla porównania rok temu można go było składać co kwartał.

Zasady złożenia wniosku

Wniosek mogą złożyć osoby, które między innymi:

  • mimo przejścia na emeryturę dalej są aktywne na rynku pracy i dalej odprowadzają składki,
  • kobiety, które przed 1999 rokiem korzystały z możliwości wzięcia urlopu wychowawczego lub bezpłatnego urlopu na opiekę nad dzieckiem,
  • wdowy pobierające świadczenie po mężu.

Natomiast wykluczeni zostaną na przykład:

  • emeryci, którzy nie prowadzą działalności zarobkowej i nie opłacają składek,
  • osoby niepracujące urodzone przed 1.01.1949 r., dla których obowiązuje system oparty na starych zasadach.

Formularz można złożyć osobiście lub drogą elektroniczną. Znajduję się on na stronie ZUS. Należy w nim uwzględnić swoje dane, powód ponownego przeliczenia emerytury oraz dołączyć wymagane dokumenty.

Korzyści z ponownego przeliczenia emerytury

Złożenie wniosku może poprawić sytuację finansową wielu emerytów. W przypadku, gdy po ponownym przeliczeniu wysokość emerytury kwota wyjdzie niekorzystna, to i tak pieniądze będą wypłacane w takiej samej wysokości jak wcześniej, bez żadnych obniżek. Wypłata świadczeń nastąpi od miesiąca, w którym do ZUS-u wpłynął wniosek o jej przeliczenie.

Popularne artykuły

POTRAWY Z WOŁOWINY – która część mięsa i do czego?

Masz dom a nie złożyłeś deklaracji do CEEB? Po upływie terminu zapłacisz 500 złotych grzywny!

Lista zakazanych życzeń na Boże Narodzenie!