Niebezpieczny trend na TikToku! Dentyści załamani!
TikTok jest popularną platformą wśród dzieci i nastolatków. Na portalu na bieżąco pojawiają się nowe filmiki zachęcające to podejmowania tzw. wyzwań. Pojawiają się także nowe trendy wśród młodzieży. Obecnie na topie są cukierki „łamiszczęki”. Dentyści są zaniepokojeni i apelują o niespożywanie słodyczy.
Moda na nagrywanie „niebezpiecznych trendów”
TikTok jest aplikacją do publikowania, wysyłania i oglądania materiałów wideo. Cieszy się sporą popularnością i można na niej znaleźć wiele ciekawych i inspirujących treści. Niestety niektóre z nich niosą za sobą tragiczne konsekwencje. Chodzi o niebezpieczną modę „nagrywania trendów”.
Jednym z takich trendów był Blackout Challenge, który polegał na podduszaniu się, aż do utraty przytomności. W konsekwencji tej „zabawy” życie straciło siedmioro dzieci.
Właściciele aplikacji usuwają treści niezgodne z regulaminem, jednak mimo wszystko dochodzi do rozpowszechniania niebezpiecznych wyzwań.
Moda na łamiszczęki
Jawbreaker to okrągły cukierek, który jest niezwykle twardy. Słodycze potocznie nazywane są łamiszczękami. Można je kupić w sklepach internetowych. Oferta jest bardzo bogata.
Na TikToku pojawił się trend właśnie w tymi cukierkami. Dzieci nagrywają filmiki, na których próbują rozgryźć łamiszczęki.
Twardość cukierków obrazują inne filmiki, na których użytkownicy próbują rozbić słodycz młotkiem albo poprzez rzucenie z dużej wysokości. Okazuje się, że rozkruszenie cukierka nie jest takie proste.
Dentyści apelują o rozwagę!
W związku z niebezpiecznym trendem do sprawy odnieśli się stomatolodzy, którzy są zaniepokojeni zjawiskiem.
Dentyści ostrzegają, że próby gryzienia cukierków tego typu mogą skończyć się uszkodzeniem i popękaniem szkliwa. Ubytki w szkliwie skutkują dużą nadwrażliwością. W ubytkach może dochodzić do rozwoju próchnicy.
W niektórych przypadkach może dojść do ukruszeń i złamań.
Stomatolodzy przestrzegają także, że poza mechanicznym uszkodzeniem szkliwa, czy zęba może zostać uszkodzony staw skroniowo-żuchwowy, który jest narzędziem żucia.
Jego nadwyrężenie może objawiać się uporczywymi bólami w okolicy szyi oraz głowy.