Maść ichtiolowa - HIT z apteki za 5 zł! Bez recepty!
Maść ichtiolowa to lek do stosowania miejscowego na skórę, dostępny bez recepty. Wszechstronne działanie i niska cena sprawiły, że maść od dziesięcioleci cieszy się popularnością. Na co pomaga i jak ją stosować? Poznajmy bliżej ten preparat leczniczy.
Maść ichtiolowa
Maść ichtiolowa to lek, którego główną substancją leczniczą jest sulfobituminian amonowy, zwany również ichtiolem, o charakterystycznym zapachu i ciemnej barwie. Ma on działanie ściągające i przeciwbakteryjne, dzięki czemu maść znalazła zastosowanie w leczeniu wyprysków, czyraków i trądziku. W opakowaniu znajdziemy 20 gram maści, o 10% stężeniu i zapłacimy za nią około 5 złotych.
Działanie
Produkt ma właściwości przeciwbakteryjne i ściągające, przez co stosowany jest w przypadku problemów skórnych. Wykazuje działanie hamujące namnażanie się bakterii wobec Gram-dodatnich, w tym na gronkowca złocistego. Działanie substancji czynnej maści ichtiolowej opiera się także o właściwości rozgrzewające i przeciwobrzękowe i ułatwiające odchodzenie ropy.
Wskazania
Właściwości ciemnego ichtiolu sprawiają, że znalazł on zastosowanie jako preparat wspomagający leczenie zmian trądzikowych. Lek zalecany jest także w przebiegu wyprysku i czyraczności. Stosowany jest także jako środek bakteriostatyczny, który ułatwia odchodzenie ropy w przypadku wszelkich ropnych zmian skóry.
Stosowanie
Lek stosuje się miejscowo i tylko i wyłącznie zewnętrznie. Świetnie sprawdza się w leczeniu podskórnych ropnych wyprysków na skórze. Zalecane dawkowanie maści to aplikacja 2 razy dziennie. Na zmienione chorobowo obszary rozprowadza się cienką warstwę. Maść ichtiolowa nie wchłania się, przez co jej nakładanie może być problematyczne. Warto wiec dokładnie oczyścić i osuszyć twarz oraz zabezpieczyć miejsce po aplikacji plasterkiem. Z takim okładem możemy położyć się spać, by rano zdjąć opatrunek i zmyć maść przy użyciu delikatnego żelu. Pamiętajmy o dokładnym umyciu rąk po kontakcie z preparatem.
Przeciwwskazania do stosowania
Maści ichtiolowej nie można nakładać na otwarte rany i na uszkodzoną skórę. Ponadto preparat nadaje się jedynie do miejscowego stosowania na skórę. Nie zaleca się stosowania u dzieci poniżej 12 roku życia. Podczas aplikacji należy zachować środki ostrożności – unikać kontaktu z oczami i dokładnie umyć dłonie po zastosowaniu preparatu.
Skutki uboczne
Maść ichtiolowa jak ka każdy preparat może mieć działania niepożądane, do których należy zazwyczaj reakcja alergiczna i podrażnienie skóry. Skutki te występują jednak najczęściej z uwagi na nieprawidłowe użycie maści np. w zbyt dużej ilości lub zbyt często. Warto wiedzieć, że ichtiol wchodzi w interakcje z preparatami zawierającymi niektóre antybiotyki i hydrokortyzon.
A Wy, do czego używacie maści ichtiolowej? Lubicie czy może nie jesteście fanami?