Prawo

Nowa odsłona lex Czarnek w Sejmie! Czego można się spodziewać?

Okazuje się, że projekt nowelizacji prawa oświatowego – lex Czarnek ponownie trafia do Sejmu. Złożyli ją posłowie PiS. Przypomnijmy, że poprzedni projekt w marcu zawetował prezydent Andrzej Duda. Co dokładnie zakłada ta nowelizacja? Czego można się spodziewać po lex Czarnek 2.0?

Nowelizacja prawa oświatowego – Lex Czarnek wróci do Sejmu jako projekt poselski. Dodajmy, że w związku z tym nie wymaga konsultacji społecznych.

 

Co dokładnie zakłada nowelizacja prawa oświatowego?

Nowelizacja ustawy lex Czarnek głównie zakłada przyznanie kuratorom oświaty większych kompetencji. W szczególności w odniesieniu do powierzania i odwoływania ze stanowiska dyrektora oraz dopuszczania stowarzyszeń i innych organizacji na terenie szkoły.

Jeśli Lex Czarnej wejdzie w życie, można spodziewać się:

  • Zablokowania zajęć prowadzonych przez organizacje społeczne przez kuratorów oświaty (Wejście do placówek będzie możliwe po przekazaniu dyrekcji informacji o dotychczasowej działalności, treści zajęć, a także materiałach, z których będą korzystać prowadząc zajęcia);
  • Ograniczenia autonomii szkół niepublicznych;
  • Kuratorzy zawieszą dyrektorów bez postępowań dyscyplinarnych;
  • Kuratorzy będą mieli możliwość natychmiastowego wydania polecenia wizytacji placówki niepublicznej.

 

Planowana jest również zmiana przepisów, dzięki której osoba niebędąca nauczycielem będzie mogła prowadzić wszystkie rodzaje zajęć w przedszkolach. Przypomnijmy, że obecnie taka możliwość dotyczy wyłącznie zajęć rozwijających zainteresowania.

 

Rewolucja w edukacji domowej

Ponadto zmiany dotyczyć będą edukacji domowej.

  • Po wejściu w życie nowych przepisów decyzję o przejściu na edukację domową trzeba będzie zgłosić między 1 a 21 września. Przypomnijmy, że obecnie można do zrobić w dowolnym momencie w roku.

  • Zmiany zakładają również kwestię limitów -  dzieci uczących się poza placówką nie może być więcej niż 50 proc. wszystkich uczniów. W przypadku, gdy placówki specjalizujące się w edukacji domowej nie przyjmą wystarczającej liczy dzieci na naukę stacjonarną będą mogły zostać zamknięte.

  • Ponadto lex Czarnek 2.0 zakłada, że dziecko powinno uczyć się w szkole na terenie województwa. Dodajmy, że nie w każdym województwie funkcjonują placówki wyspecjalizowane w nauczaniu domowym.

Popularne artykuły

Zaskakująca Zmiana w Prawie! Twój Szef Nie Zapłaci za Zwolnienie Lekarskie?

Chciała uratować psa, została za to skazana!

Czy można stracić prawo jazdy jadąc rowerem? Ile można mieć promili?