Słynny obraz van Gogha oblany zupą pomidorową!
Aktywistki z Wielkiej Brytanii w ramach protestu oblały „Słoneczniki" van Gogha zupą pomidorową. Jak informuje BBC, obie zostały zatrzymane.
https://www.instagram.com/p/CjsNit4Niew/
Oblany obraz van Gogha
Do sytuacji doszło w Galerii Narodowej w Londynie. Dwie młode aktywistki stanęły przed "Słonecznikami", otworzyły puszkę z zupą pomidorową i oblały dzieło jej zawartością. Następnie młode kobiety przykleiły swoje dłonie do ściany muzeum.
Na miejscu zdarzenia szybko pojawili się ochroniarze oraz funkcjonariusze policji. Jak poinformowała Metropolitan Polce aktywistki „Just Stop Oil" zostały aresztowane pod zarzutem dokonania zniszczeń o charakterze kryminalnym.
Tłumaczenia organizacji
Nagranie z zajścia zostało opublikowane m.in. przez organizację ekologiczną „Just Stop Oil". Można na nim usłyszeć słowa wykrzykiwane przez jedną z kobiet:
„Co jest więcej warte? Sztuka czy życie? Warta jest więcej niż jedzenie? Warta więcej niż sprawiedliwość?"
https://www.instagram.com/p/CjsSY9Ljrpm/
Organizacja opublikowała również za pośrednictwem mediów społecznościowych komunikat, w którym usiłuje argumentować zachowanie aktywistek. Jak twierdzą autorzy, licencje na wydobywanie ropy i gazu stanowią:
" (…) część niekończącego się kultu wzrostu napędzanego paliwami kopalnymi, który doprowadzi do zniszczenia całej kultury i cywilizacji”.
Wezwanie do „cywilnego sprzeciwu”
Organizacja wezwała również świat kultury, artystów i miłośników sztuki do przyłączenia się do "cywilnego sprzeciwu". Podkreślono:
„W tej galerii przedstawiana jest ludzka kreatywność i geniusz, ale nasze dziedzictwo jest niszczone przez niepowodzenia naszego rządu w związku z kryzysem klimatycznym i rosnącymi kosztami życia".
Aktywiści z ruchu „Just Stop Oil” od dłuższego czasu protestują na ulicach Londynu, m.in. przyklejając się do dróg.
„Słoneczniki” są bezpieczne
„Słoneczniki" znajdujące się w londyńskiej galerii są jedną z pięciu odsłon dzieła Vincenta van Gogha wystawianych w galeriach i muzeach na całym świecie. Artysta stworzył je, aby ozdobić swój dom w Arles we Francji przed wizytą przyjaciela, Paula Gauguina Wartość obrazu namalowanego przez impresjonistę w 1888 roku szacowana jest na ponad 84 mln dolarów.
Galeria Narodowa wydała oświadczenie, w którym poinformowano, że w momencie incydentu obraz znajdował się za szybą i nie uległ uszkodzeniu.