Moda na jedzenie muchomorów? Niebezpieczny trend!
O tym, że muchomory są trujące i nigdy nie powinniśmy ich spożywać wiem praktycznie każdy, prawda? Okazuje się, że nie do końca. Świadczy o tym fakt, że w Internecie pojawia się coraz częściej propagowanie niebezpiecznego trendu jedzenia muchomorów, po wcześniejszym ich “odpowiednim” przygotowaniu.
Zachęcanie do spożycia muchomorów coraz częstsze
W sieci pojawia się coraz więcej wpisów zachęcających do jedzenia muchomorów. Propagatorzy jedzenia tych niebezpiecznych grzybów twierdzą, że odpowiednie przygotowanie muchomora sprawia, że ten przestaje być trujący i staje się wręcz “magiczny”.
- Dzisiaj rozpoczęłam nową przygodę w moim życiu, związana jest ona z zbieraniem, suszeniem, a następnie - jedzeniem muchmora. - pisze jedna z propagatorek jedzenia muchomorów, którą obserwuje ponad 20 tysięcy osób.
- Większość moich znajomych je te magiczne grzyby regularnie i od wielu lat, a ja nigdy nie czułam takiej potrzeby, aż do września tego roku. Zawołał mnie ten starszy, mądry pan z czerwonym kapeluszem i siwą brodą (mowa o muchomorze - przyp. red.). - dodaje.
Takich wypowiedzi w sieci niestety pojawia się coraz więcej. Warto więc przypomnieć, czy grozi zjedzenie muchomora.
Zatrucie muchomorem czerwonym - skutki
Do zatrucia tym grzybem dochodzi rzadko, ponieważ nie sposób pomylić jego wyglądu z grzybami jadalnymi. Najczęściej ofiarami zatrucia padają małe, nieświadome zagrożenia dzieci, lub właśnie osoby, które świadomie decydują się na zjedzenie muchomora, licząc na cud (?).
Muchomor zmienia świadomość. Po upływie pół godziny od spożycia pojawia się zmęczenie, pomieszanie postrzegania przestrzennego i wizualnego, utrata poczucia czasu, suchość w ustach, potliwość, rozszerzenie źrenic. Może dochodzić także do duszności, biegunki, wymiotów.
Co więcej, po upływie dwóch godzin od spożycia człowiek zapada w głęboki sen, którego trudno uniknąć. Sen trwa około 8 godzin. Po upływie 24 objawy zjedzenia muchomora zazwyczaj ustępują. Rzadko dochodzi do śmierci po zatruciu muchomorem czerwonym z powodu uszkodzenia narządów wewnętrznych. Częściej dochodzi do wypadków z powodu jego silnego działania psychoaktywnego.
WAŻNE: Inaczej jest w przypadku zatrucia muchomorem plamistym (brązowy kapelusz). Ten znacząco częściej odpowiedzialny jest za śmierć z powodu o wiele wyższego stężenia substancji toksycznych.