Newsy

Reparacje wojenne. Jakiej kwoty Polska domaga się od Niemiec?

W Warszawie przedstawiono raport na temat reparacji za straty wojenne poniesione przez Polskę w wyniku niemieckiej agresji w II wojnie światowej.

Prezentacja raportu

Na Zamku Królewskim odbyła się prezentacja dotycząca raportu o stratach wojennych poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Raport zaprezentował poseł Arkadiusz Mularczyk (PiS) przewodniczący rady Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego.

W prezentacji wzięli udział też m.in. marszałek Sejmu Elżbieta Witek premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz ministrowie i przedstawiciele parlamentu.

Raport składa się z trzech tomów. Pierwszy jest opracowaniem, w którym została podjęta próba opisu i oszacowania strat materialnych i niematerialnych, jakie poniosła Polska podczas II wojny światowej, drugi zawiera dokumentację fotograficzną, a trzeci listę miejsc zbrodni.

Szacowanie strat

Raport został przygotowany przez Parlamentarny Zespół ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II wojny światowej. Nad raportem pracowało ok. 30 naukowców - historyków, ekonomistów, rzeczoznawców majątkowych - oraz 10 recenzentów.

Ogólna kwota strat Polski w czasie II wojny światowej poniesionych w wyniku niemieckiej agresji to 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów zł.

Co na ten temat myślą Polacy?

Z sondażu przeprowadzonego przez United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że 47,2 proc. Polaków uważa podnoszenie tematu reparacji wojennych od Niemiec za słuszne, przy czym 86 proc. z nich to zwolennicy obozu rządzącego.  

Tylko co piąty Polak uważa, że jest szansa na wyegzekwowanie odszkodowań za straty.

Odpowiedź Niemców

Opublikowany przez Polskę raport skomentował rzecznik niemieckiego MSZ:

Stanowisko niemieckiego rządu nie uległo zmianie, sprawa reparacji została zamknięta. Polska już dawno, bo w 1953 roku, zrzekła się dalszych reparacji i kilkakrotnie potwierdzała to zrzeczenie. To podstawa obowiązującego obecnie porządku europejskiego. Niemcy ponoszą odpowiedzialność polityczną i moralną za II wojnę światową”.

Także niemieckie media przekazują w czwartek, że rząd federalny uważa kwestię reparacji dla Polski za prawnie i politycznie zamkniętą podczas konferencji dwa plus cztery z 1990 roku.

 

Popularne artykuły

Nadaj swojemu piekarnikowi nowe życie za pomocą tego prostego triku!

Nadciąga spore ochłodzenie. Do kiedy będziemy cieszyć się słońcem?

Jeżeli masz ciemny kolor włosów to musisz tego spróbować!