Newsy

Koniec ułatwień wizowych dla Rosjan!

Unijni ministrowie spraw zagranicznych podjęli decyzję o pełnym zawieszeniu umowy z Rosją o ułatwieniach wizowych z 2007 roku. Co to oznacza w praktyce?

Zawieszenie umowy

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell  po posiedzeniu unijnych ministrów spraw zagranicznych w Pradze ogłosił, że uzgodniono pełne zawieszenie umowy z Rosją o ułatwieniach wizowych obowiązującej od 2007 roku. W trakcie konferencji prasowej podkreślił również, że obywatele Rosji, którzy jadą do krajów Unii Europejskiej, „stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa".

W konsekwencji tej decyzji, otrzymanie wizy stanie się trudniejsze oraz będzie dłużej trwało. Co za tym idzie, liczba nowych wiz z pewnością zostanie znacząco ograniczona.

Brak jednomyślności w UE

Porozumienie nie oznacza jednak całkowitego zakazu wizowego dla obywateli Rosji. Nie pozwolił na to brak jednomyślności wśród państw członkowskich Unii Europejskiej. Jedyną możliwością pozostało, przy poparciu kwalifikowanej większości, zawieszenie umowy o ułatwieniach wizowych z Rosją.

Prócz Węgier, całkowitemu zakazowi sprzeciwiają się m.in. Niemcy i Francja. Również belgijska minister spraw zagranicznych Hadja Lahbib powiedziała w środę, że jej kraj nie chce „całkowitej izolacji Rosjan". We francusko-niemieckim dokumencie na ten temat, cytowanym we wtorek przez agencję Reutera, możemy przeczytać:

„Nasza polityka wizowa powinna nadal pozwalać na kontakty międzyludzkie w EU z obywatelami Rosji, którzy nie są związani z rosyjskim rządem”.

W poszukiwaniu rygorystycznych środków

Z propozycją zawieszenia umowy wizowej z Federacją Rosyjską jako opcją kompromisową wystąpiły wcześniej Czechy. Kraje bałtyckie, Polska i Finlandia opowiadały się za całkowitym zawieszeniem wydawania wiz obywatelom Rosji w UE.

Jak podał w środę "Financial Times", pięć graniczących z Rosją państw Unii Europejskiej - Polska, Finlandia, Litwa, Łotwa i Estonia - zagroziło we wspólnym oświadczeniu przyjęciem „środków krajowych" w celu zmniejszenia liczby wjeżdżających Rosjan, jeśli UE nie uzgodni wspólnego podejścia. W piśmie zaznaczono, że zawieszenie umowy z 2007 roku jest „koniecznym pierwszym krokiem", ale nie zniechęci to rządów pięciu państw do szukania bardziej rygorystycznych środków ograniczających liczbę Rosjan wjeżdżających do tych krajów.

 

Popularne artykuły

Dawid Podsiadło dokonuje apostazji! Jaki ma powód?

11 zasad, jak przetrwać upał z dzieckiem. Numer 8 jest często pomijany!

Celebrowanie Dnia Języka Francuskiego: Zrozumieć Jego Znaczenie i Wpływ