Dodatek węglowy - zmiana zakresu i kwoty?!
Już niebawem zakończą się prace związane z ustawą o dodatkach paliwowych. Co ciekawe, dodatki te, jak donosi “Dziennik Gazeta Prawna” będą rozszerzone. Okazuje się więc, że być może na wsparcie finansowe będą mogły liczyć nie tylko osoby, które mają prawo do skorzystania z dodatku węglowego.
Dodatek węglowy to nie wszystko?
Jak donosi dziennik, rząd planuje zaraz przed zakończeniem prac nad ustawą o dodatkach paliwowych rozszerzyć ich zakres.
Obecne przepisy zakładają dodatek w wysokości 3 tys. zł, który przysługiwać będzie gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.
“Dziennik Gazeta Prawna” pisze jednak, że zakres pomocy będzie rozszerzony.
„Wsparcie dla podmiotów publicznych kupujących węgiel, zmiana wysokości dopłat i objęcie nimi butli z gazem - to pomysły pojawiające się w rządzie na finiszu prac nad ustawą o dodatkach paliwowych” – czytamy w dzienniku.
Dodatki paliwowe miałyby trafić między innymi do podmiotów publicznych, takich jak szkoła. Nieoficjalnie wiadomo, że rozważa się także dodatek dla osób korzystających z butli gazowych.
Może też dojść do zmiany wysokości zatwierdzonych już dodatków paliwowych.
“Dyskutowane są też korekty w zakresie wysokości już ogłoszonych dodatków (w górę lub w dół). Choć tu, jeśli do zmian w ogóle by doszło, to – zdaniem rozmówcy "DGP"- raczej na etapie sejmowym.
Ustawa o dodatkach paliwowych trafi pod obrady Sejmu już 2 września.
Dodatek węglowy - obecne zasady
Przypomnijmy, że prezydent Andrzej Duda 11 sierpnia podpisał ustawę o dodatku węglowym. Aby go otrzymać należy wcześniej być wpisanym lub zgłosić źródło ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
Dodatek zwolniony jest z podatku, a także z możliwości zajęcia. Aby otrzymać dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł, trzeba będzie złożyć wniosek w gminie do 30 listopada. Gmina będzie miała z kolei 30 dni na jego wypłatę.