Prawo

Czy bon turystyczny zostanie z polskimi rodzinami na dłużej? Resort odpowiada!

Wielkimi krokami zbliża się koniec ważności bonu turystycznego. Przedstawiciele branży turystycznej zabiegali jednak, aby czas na jego wykorzystanie został przedłużony. Wiele rodzin nie skorzystało jeszcze ze świadczenia. Jaka będzie ostateczna decyzja?

 

Koniec ważności bonu –  pojawił się nielegalny proceder

30 września kończy się termin na wykorzystanie bonu turystycznego. Wiele polskich rodzin nie wykorzystało środków w ramach programu.

Okazuje się, że w Internecie znajduje się bardzo dużo ogłoszeń z ofertami odprzedania bonów w atrakcyjnej cenie.

Wielu rodziców, którzy nie mają możliwości wyjazdu, kupują za pieniądze z bonu zabawki. Istnieje lista sklepów, w których można zrealizować płatność bonem.

Proceder jest bardzo popularny, ale niezgodny z prawem.

Należy przypomnieć, że bon pozwala na zrealizowanie płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane na rzecz dziecka. Ustawodawcy podkreślają, że przyjmowanie płatności bonem za towary lub inne usługi jest nielegalne. Ponadto dla osób stosujących takie praktyki przewidziana jest kara do trzech lat pozbawienia wolności.  

 

Ważność bonu turystycznego zostanie przedłużona?

Okazuje się, że bardzo prawdopodobne jest, że bon turystyczny zostanie z polskimi rodzicami jeszcze przez kilka miesięcy. Informacje takie podała „Rzeczpospolita” w oparciu o swoje źródła.

Przekaziciele branży turystycznej wnioskowali w tej sprawie do Ministerstwa Sportu i Turystyki. Resort bierze pod uwagę kilka możliwości.

Nie wykluczone, że przychyli się do propozycji przedłużenia bonu o 6 miesięcy – do końca pierwszego kwartału 2023 roku.

„Rzeczpospolita” pisze, że jeśli resort otrzyma zielone światło od polityków, to informacja o terminie przedłużenia zostanie podana na początku września.

Za decyzją o przedłużeniu ważności bonu jest fakt, że program przyczynił się w znacznej mierze do zmniejszenia liczby firm działających w szarej strefie

Polska Organizacja Turystyczna przedstawiła informacje, które wskazują, że w jednej z gmin turystycznych liczba nowych podmiotów, które pojawiły się w oficjalnych ewidencjach, wzrosła o 30%. Zjawisko to uważane jest za pozytywny skutek uboczny bonów.  

 

Bon turystyczny – krótkie przypomnienie

Bon turystyczny został wprowadzony w 2020 roku. Celem tego dodatku finansowego jest wsparcie branży turystycznej i polskich rodzin.

Bon turystyczny przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez niego 18 roku życia. Świadczenie wynosi 500 złotych.

Bon aktywuje się na indywidualnym koncie w serwisie PUE ZUS. Po aktywności otrzymuje się kod płatności, za pomocą którego można uregulować należności.

Listę podmiotów, które akceptują płatność bonem, prowadzi Polska Organizacja Turystyczna. Wyszukiwarkę podmiotów akceptujących bon turystyczny znajdziecie TUTAJ.

Ważne!

Ze świadczenia tego można skorzystać bez względu na poziom dochodów.

Bon turystyczny ma formę elektroniczną. Nie ma możliwości wymiany go na gotówkę lub przeniesienia jego wartości na konto bankowe.

Bon turystyczny można wykorzystać do końca września 2022 roku.

 

 

 

 

 

Popularne artykuły

Nie będziemy mogli odmówić przyjęcia mandatu? Co zakłada nowy projekt ustawy?

Październik: miesiąc walki z rakiem piersi. Poznaj kilka faktów!

Jak powstrzymać wypadanie włosów?