Śnięte ryby w Odrze. Są pierwsze wyniki badań toksykologicznych!
Martwe ryby i inne zwierzęta w Odrze pojawiły się pod koniec lipca. Przyczyna umierania zwierząt wciąż nie jest znana. Lokalni aktywiści i eksperci mówią o katastrofie ekologicznej.
Śnięte ryby w Odrze
Od końca lipca obserwowane jest śniecie ryb w Odrze. Problem dotyka rzeki na niemal całej jej długości. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu bada sprawę od chwili otrzymania pierwszego zgłoszenia pod koniec lipca.
W województwach zachodniopomorskim, lubuskim i w dolnośląskim został wprowadzony zakaz wstępu do Odry.
W sobotę po południu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podało na Twitterze, że w resorcie „odbyło się posiedzenie międzyresortowego zespołu ds. skażenia Odry". Wzięli w nim udział wiceministrowie spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik i Bartosz Grodecki oraz przedstawiciele kancelarii premiera, ministerstw: klimatu i środowiska, infrastruktury, obrony narodowej, rolnictwa i rozwoju wsi, a także przedstawiciele instytucji ds. ochrony środowiska, służb i wojewodów.
"Nie stwierdzono obecności rtęci"
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa również informowała w mediach społecznościowych, że Polska otrzymała oficjalnie „aktualne wyniki badań wody" od strony niemieckiej:
„Mamy pierwsze wyniki toksykologii ryb. Państwowy Instytut Weterynaryjny przebadał 7 gatunków. Wykluczył rtęć jako powód śnięcia ryb. Czekamy na wyniki badań kolejnych substancji".
Doniesienia niemieckiego portalu
Doniesienia o tym, że w próbkach z Odry pojawiła się rtęć, podał w czwartek wieczorem portal niemieckiego nadawcy rbb. Powołując się na swoje źródła napisał, że wykryli to eksperci z Brandenburgii, która znajduje się na wschodzie Niemiec przy granicy z Polską. Jej poziom miał być tak wysoki, że wyszedł poza skalę w urządzeniu, którego użyto do badania i trzeba je było powtórzyć.
W piątkowym komunikacie ministerstwo środowiska Brandenburgii poinformowało, że otrzymało pierwsze wyniki badań z Laboratorium Krajowego Berlin-Brandenburgia dotyczące dziennych próbek pobranych 12 sierpnia w automatycznej stacji pomiarowej we Frankfurcie nad Odrą. Podkreślono, że wyniki nie są jednoznaczne – stwierdzono nietypowo podwyższony poziom soli, co może mieć związek z licznymi przypadkami śniętych ryb. Według aktualnej wiedzy nie jest to jednak jedyny czynnik, który spowodował ich śmierć.