Newsy

Śnięte ryby w Odrze. Są pierwsze wyniki badań toksykologicznych!

Martwe ryby i inne zwierzęta w Odrze pojawiły się pod koniec lipca. Przyczyna umierania zwierząt wciąż nie jest znana. Lokalni aktywiści i eksperci mówią o katastrofie ekologicznej.

Śnięte ryby w Odrze

Od końca lipca obserwowane jest śniecie ryb w Odrze. Problem dotyka rzeki na niemal całej jej długości. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu bada sprawę od chwili otrzymania pierwszego zgłoszenia pod koniec lipca.

W województwach zachodniopomorskim, lubuskim i w dolnośląskim został wprowadzony zakaz wstępu do Odry.

W sobotę po południu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podało na Twitterze, że w resorcie „odbyło się posiedzenie międzyresortowego zespołu ds. skażenia Odry". Wzięli w nim udział wiceministrowie spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik i Bartosz Grodecki oraz przedstawiciele kancelarii premiera, ministerstw: klimatu i środowiska, infrastruktury, obrony narodowej, rolnictwa i rozwoju wsi, a także przedstawiciele instytucji ds. ochrony środowiska, służb i wojewodów.

"Nie stwierdzono obecności rtęci"

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa również informowała w mediach społecznościowych, że Polska otrzymała oficjalnie „aktualne wyniki badań wody" od strony niemieckiej:

„Mamy pierwsze wyniki toksykologii ryb. Państwowy Instytut Weterynaryjny przebadał 7 gatunków. Wykluczył rtęć jako powód śnięcia ryb. Czekamy na wyniki badań kolejnych substancji".

Doniesienia niemieckiego portalu

Doniesienia o tym, że w próbkach z Odry pojawiła się rtęć, podał w czwartek wieczorem portal niemieckiego nadawcy rbb. Powołując się na swoje źródła napisał, że wykryli to eksperci z Brandenburgii, która znajduje się na wschodzie Niemiec przy granicy z Polską. Jej poziom miał być tak wysoki, że wyszedł poza skalę w urządzeniu, którego użyto do badania i trzeba je było powtórzyć.

W piątkowym komunikacie ministerstwo środowiska Brandenburgii poinformowało, że otrzymało pierwsze wyniki badań z Laboratorium Krajowego Berlin-Brandenburgia dotyczące dziennych próbek pobranych 12 sierpnia w automatycznej stacji pomiarowej we Frankfurcie nad Odrą. Podkreślono, że wyniki nie są jednoznaczne – stwierdzono nietypowo podwyższony poziom soli, co może mieć związek z licznymi przypadkami śniętych ryb. Według aktualnej wiedzy nie jest to jednak jedyny czynnik, który spowodował ich śmierć.

 

Popularne artykuły

Operatorzy GSM przekażą rządowi dane osób na kwarantannie

Czy coś nam grozi za wejście do otwartej restauracji w czasie lockdownu?

Bez leków i refundacji: Dramat dorosłych pacjentów z ADHD