Polski paszport wśród najsilniejszych na świecie!
Doradzająca w zakresie migracji inwestycyjnej firma Henley & Partners opublikowała najnowszą edycję rankingu paszportów na świecie. Polski dokument znalazł się na wysokiej pozycji wśród najsilniejszych!
Mocne paszporty azjatyckie
Z najnowszej edycji rankingu autorstwa Henley & Partners wynika, że największą wartość mają paszporty państw azjatyckich. Japoński paszport, który upoważnia do bezwizowego wjazdu na terytorium 193 państw, jest najsilniejszym paszportem na świecie. Kolejno dokument singapurski i południowokoreański akceptują po 192 państwa.
O dwa kraje mniej wpuszczają na swoje terytorium podróżnych z paszportami wydawanym przez Niemcy i Hiszpanię. Po 186 państw akceptuje na granicy paszport nowozelandzki oraz amerykański, po 185 krajów upoważnia do wjazdu na swoje terytorium posiadaczy paszportu australijskiego i kanadyjskiego.
Polski paszport na wysokim miejscu
Polski paszport, za okazaniem którego można wjechać bez wizy do 182 państw, został sklasyfikowany na 10. miejscu, ex aequo z dokumentami wydawanymi w Słowacji i Litwie.
W Europie wizy od Polaków wymaga tylko Rosja. Procedurę wizową muszą przejść rodacy wybierający się do większości państw afrykańskich, a także dużej części krajów azjatyckich. Sam polski paszport nie upoważnia też do wjazdu na terytorium Australii.
10 najsilniejszych paszportów na świecie
1. Japonia (193*)
2. Singapur, Korea Południowa (192)
3. Niemcy, Hiszpania (190)
4. Finlandia, Włochy, Luksemburg (189)
5. Austria, Dania, Holandia, Szwecja (188)
6. Francja, Irlandia, Portugalia, Wielka Brytania (187)
7. Belgia, Nowa Zelandia, Norwegia, Szwajcaria, Stany Zjednoczone (186)
8. Australia, Kanada, Czechy, Grecja, Malta (185)
9. Węgry (183)
10. Litwa, Polska, Słowacja (182)
*w nawiasach liczba państw, które umożliwiają posiadaczom danego paszportu bezwizowy wjazd na swoje terytorium
Najsłabsze paszporty świata
Najmniejszą "moc" ma paszport afgański - jego posiadacze bez wizy wjadą do zaledwie 27 państw. Niewiele więcej krajów wpuszcza na swoje terytorium podróżnych z paszportem irackim (29), syryjskim (30) i pakistańskim (32). Nieco więcej - bo 40 krajów - akceptuje dokument wydawany mieszkańcom izolowanej od reszty świata Korei Północnej.
Ranking Henley & Partners powstał na podstawie danych, które dostarcza Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA). Sklasyfikowano w nim 199 paszportów.