Prawo

Po jakim czasie przedawnia się urlop wypoczynkowy? Czy można go przenieść?

Trwa sezon urlopowy. Nie wszyscy dokładnie znają jednak podstawowe prawa pracownicze dotyczące urlopu wypoczynkowego. Dziś rozwiejemy wątpliwości dotyczące m. in tego: "Po jakim czasie urlop wypoczynkowy się przedawnia" oraz "Czy niewykorzystany urlop przechodzi wraz z przejściem pracownika do nowego pracodawcy". 

 

Urlop wypoczynkowy

Zgodnie z art. 161 Kodeksu Pracy pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo.

Urlop niewykorzystany do końca roku staje się urlopem zaległym, którego należy udzielić pracownikowi najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego.

 

Po jakim czasie przedawnia się prawo do urlopu wypoczynkowego?

Jeśli pracodawca nie udzieli pracownikowi zaległego urlopu, to nie oznacza to, że urlop przepada.

Zgodnie bowiem z art. 291 Kodeksu Pracy roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne.

Główną zasadą jest 3-letni okres przedawnienia roszczeń pracowniczych – w tym przypadku roszczeń o urlop wypoczynkowy. 

Dla zobrazowania tej kwestii można podać następujący przykład:

Urlopy, które przysługiwały pracownikowi za rok 2018 i powinny być wydane do 30 września 2019 roku, ulegną przedawnieniu po trzech latach czyli 30 września 2022 roku.

 

Niewykorzystanie zaległego urlopu

Nieudzielenie przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego lub bezpodstawne obniżenie wymiaru tego urlopu jest traktowane jako wykroczenie przeciw prawom pracownika. 

W takim przypadku pracodawca może zostać ukarany karą grzywny wynoszącą od 1000 do 30000 złotych.

Należy tutaj podkreślić, że jeśli pracownik nie skorzysta z urlopu mimo polecenia służbowego, wówczas zostanie na taki urlop odesłany mimo jego woli.

Jeśli mimo wszystko nie dojdzie do odbycia urlopu przez pracownika, to nałożona zostanie na niego kara w postaci upomnienia lub nagany.

Ważną informacją jest, że nie można zrzec się prawa do urlopu.

 

Wygaśnięcie/rozwiązanie stosunku pracy a urlop

W przypadku wypowiedzenia umowy o pracę bez względu na to, czy wypowiedzenia dokonał pracownik, czy pracodawca zachodzi obowiązek wykorzystania przysługującego pracownikowi urlop wypoczynkowego.

W przypadku niewykorzystania zaległego urlopu w całości, lub w części z powodu wygaśnięcia lub rozwiązania stosunku pracy pracownik może ubiegać się o ekwiwalent pieniężny.

 

Czy urlop przechodzi wraz z przejściem do nowego pracodawcy?

Niestety nie. Niewykorzystany urlop nie przechodzi wraz z przejściem pracownika do nowego pracodawcy.

Jedyną możliwością jest przeniesienie urlopu wypoczynkowego na nową (kolejną) umowę, ale zawartą z tym samym pracodawcą.

Popularne artykuły

Chorwacja wprowadziła euro. Jak zmieniły się ceny?

Wielu Polaków nie wie, że na to choruje! Wystarczy zrobić TEN test!

Jak sprawnie pokroić mięso na równe kawałki?