Zmiany w przepisach odnośnie spalania zanieczyszczonego węgla
Wiele osób ma dziś problemy z zakupem węgla, ponieważ jego ceny poszybowały w górę. Do września będzie można więc jeszcze spalać w piecach zanieczyszczony węgiel.
Drogi węgiel
Pomimo że lato to nie czas na zakup węgla, to wiele osób zdecydowało się na ten krok, ponieważ ceny węgla poszybowały znacząco w górę. Nikt nie chce czekać do jesieni, ponieważ wtedy ceny mogą być jeszcze bardziej powalające. Aby ulżyć kieszeniom Polaków Ministerstwo Klimatu i Ochrony Środowiska postanowiło pozwolić na sprzedawanie i palenie zanieczyszczonym węglem. Pozwolenie to jest jednak czasowe.
Zmiany w prawie
Ministerstwo Klimatu i Środowiska w dniu 28 czerwca wydało rozporządzenie według którego, do końca wakacji będzie można całkowicie legalnie sprzedawać oraz spalać w piecach zanieczyszczony węgiel. W kolejnym dniu rozporządzenie to weszło w życie. Jak apelują ekolodzy, za niedługo znów może pojawić się problem smogu w kraju, w związku z tym rozporządzeniem.
Zdanie ekologów
Po wprowadzeniu tego rozporządzenia na odpowiedz ekologów, nie trzeba było długo czekać. Według nich takie działania są sprzeczne z polityką ochrony środowiska i resort, który powinien być odpowiedzialny za walkę ze smogiem, wręcz zachęca do jego produkcji. Palenie w piecach tym, czym chcemy, powoduje, że do atmosfery wydobywają się niebezpieczne związki i zanieczyszczenia. Węgiel niskiej jakości i ten najbardziej zasiarczony, to najlepszy „producent” smogu.
Zmiana czasowa
Resort klimatu uspokaja jednak i mówi, że zmiana ta została wprowadzona tylko na pewien czas, a dokładniej na 60 dni. Sprzedawać i spalać zanieczyszczony węgiel będzie można tylko do końca wakacji. Resort zapewnia, że zmianie nie ulegną długofalowe cele polityki energetycznej i ekologicznej państwa. Według Aleksandry Walczak z Ministerstwa Klimatu i Środowiska zmiana ta ma na celu poprawienie dostępności oraz obniżenie ceny węgla w krótkim czasie.
Paliwa niespełniające wymagań
Do końca sierpnia będzie można dalej wprowadzać na rynek paliwa stałe, które de facto nie spełniają wymagań określonych w rozporządzeniu ws. wymagań jakościowych dla paliw stałych. Kopalnie oraz sklepy będą mogły sprzedawać produkty, które są zanieczyszczone nawet w znacznym stopniu. To sprawi, że sprzedawcy będą mogli sprzedawać produkty, które normalnie zostałyby wycofane z obrotu poprzez niespełnianie norm.
Więcej zanieczyszczeń w powietrzu
Ekolodzy apelują, że jeśli zanieczyszczony węgiel trafi do pieców i kopciuchów, to wszystkie te zanieczyszczenia trafią również do powietrza. Na marne pójdą więc starania, aby jakoś powietrza w Polsce poprawić. Co więcej, osoby, które miały w planie wymienić kopciuchy na bardziej ekologiczne piece, będą mogli przesunąć to w czasie, skoro rząd pozwala dalej na spalanie zanieczyszczonego węgla.