Zmiany dla kierowców od września: Koniec z nalepkami i kartami pojazdu?
Rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury poinformował o zmianach dla kierowców, które wejdą w życie od września. Nowe przepisy będą częścią tzw. pakietu deregulacyjnego. Co dokładnie się zmieni? Wyjaśniamy…
Nowe przepisy zostały opracowane przez Ministerstwo Infrastruktury i Ministerstwo Cyfryzacji. Zawarte one zostały w nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym.
Koniec z nalepką kontrolną
4 września zaczną obowiązywać nowe przepisy związane z nalepką kontrolną.
Okazuje się, że nowelizacja art. 12 noweli Prawa o ruchu drogowym przewiduje, że nalepki kontrolne wydane na podstawie dotychczasowych przepisów stracą ważność.
W związku z tym nie będzie już obowiązku zatrzymywania naklejki na przedniej szybie pojazdu.
Co z kartami pojazdów?
Nowelizacja przewiduje także zmianę przepisów dotyczących karty pojazdu.
Od 4 września karta pojazdu albo jej wtórnik wydane na podstawie dotychczasowych przepisów tracą ważność.
Rzecznik Ministerstwa Infrastruktury poinformował, że kartę pojazdu/wtórnik można zachować lub zwrócić do starosty.
Ministerstwo informuje, że od 4 września nie będzie również obowiązku przekazywania karty pojazdu w przypadku przeniesienia na inną osobę własności zarejestrowanego pojazdu.
Niższe koszty rejestracji pojazdów
Ministerstwo Infrastruktury w komunikacie przedstawiło wyliczenia, z których wynika, że właściciele pojazdów zaoszczędzą na rejestracji pojazdów osobowych.
Od 4 września właściciele oszczędzą podczas rejestracji samochodu osobowego (sprowadzonego z zagranicy) 94,50 złotych:
- karta pojazdu - 75 zł;
- nalepka kontrolna - 18,5 zł
- opłata ewidencyjna - 1 zł.
W przypadku rejestracji pojazdu wcześniej zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i bez zachowania dotychczasowych tablic rejestracyjnych kierowcy oszczędzą 19 złotych.
Ile płaci się obecnie? Ile zapłacimy po nowelizacji?
Przypomnijmy, że obecnie koszt rejestracji samochodu osobowego wynosi 256 złotych. Koszt zarejestrowania samochodu osobowego wcześniej zarejestrowanego na terytorium RP bez zachowania dotychczasowych tablic to ponad 180 złotych.
Od 4 września za rejestrację samochodu osobowego zapłacimy 161,50 złotych.
Dodajmy, że od stycznia 2022 roku obowiązują przepisy, które pozwalają na zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego pojazdu. Dzięki temu nie trzeba ponosić opłaty za nowe tablice rejestracyjne i nalepkę kontrolną.