Newsy

Nie będzie ciepłej wody w kranie? Spółki ciepłownicze mają poważny problem!

Brzmi nierealnie a jednak! Cena gazu wzrosła o kilkaset procent, drożeje też węgiel. Przez drastyczne wzrosty cen funkcjonowanie miejskich spółek ciepłowniczych jest coraz bardziej zagrożone. Co to może oznaczać dla mieszkańców miast?

Groźba bankructwa

Samorządowcy ostrzegają, że w najbliższym sezonie grzewczym, który zacznie się jesienią, przedsiębiorstwa ciepłownicze prawdopodobnie zaczną bankrutować. A to  oznacza zimne kaloryfery w mieszkaniach. Wiceprezydent Gdyni mówiła w rozmowie z TOK FM, że mieszkańcy jej miasta mogą być spokojni o ciepłą wodę w kranie, ale tylko „w perspektywie krótkoterminowej". Katarzyna Gruszecka-Spychała wyraziła swoje zaniepokojenie:

„Ale jeśli spojrzymy długoterminowo, to odczuwam taki sam niepokój jak wszyscy samorządowcy w Polsce.”

„Ceny energii są absolutnie drastyczne"

Wyjaśniła, że miejskie spółki, które dostarczają ciepłą wodę do kaloryferów i kranów mieszkańców, bardzo silnie uzależnione od cen węgla. Mogą więc próbować drastycznie podnosić opłaty za ogrzewanie i ciepłą wodę, ale takie ruchy mogą nie wystarczyć:

Nie ma żadnych mechanizmów, które chroniłyby spółki ciepłownicze przed drastycznymi wzrostami cen węgla. A teraz spirala się nakręca w taki sposób, że nawet jeśli bardzo mocno podniosą ceny, to może nie wystarczyć na pokrycie strat spółek.”

Problemem samorządowców są nie tylko rosnące koszty wytwarzania ciepła, ale także prądu i gazu dostarczanego m.in. do szpitali, szkół i przedszkoli. Prezydent Gdyni tłumaczyła:

„Ceny energii są absolutnie drastyczne, a to powoduje wzrosty kosztów utrzymania takich obiektów. Musimy więc podnosić opłaty dla mieszkańców, np. w komunikacji publicznej.”

Rząd dopłaci do węgla?

Zgodnie ze złożoną w poniedziałek deklaracją premiera Mateusza Morawieckiego plan zrekompensowania rosnących cen węgla zostanie przygotowany przez rząd i najpóźniej od sierpnia zacznie obowiązywać. Dodał, że skala rekompensat będzie uzależniona od dochodów członków rodziny.

Premier zobowiązał się, że wraz z rekompensatą cen węgla, przygotowany zostanie taki system dystrybucji węgla, aby każdy mógł go kupić w niższej cenie blisko swojego miejsca zamieszkania. Rząd chce doprowadzić do tego, aby poszczególne kategoria gospodarstw domowych mogły kupować węgiel po cenach, które są dla nich możliwe do sfinansowania.

Popularne artykuły

Jak sprawić żeby mięso było miękkie?

Rząd zatwierdził "Babciowe"! Podano datę i warunki otrzymania 1500 złotych!

POZBĄDŹ SIĘ CELLULITU W MIESIĄC!