Ogród

Czy pracodawca może przerwać Twój urlop? Przepisy nie pozostawiają żadnych wątpliwości!

Urlop wypoczynkowy należy się każdemu pracownikowi. Czy pracodawca ma prawo ściągnąć pracownika do pracy z urlopu? Odpowiadamy!

Urlop wypoczynkowy 

Dla każdego pracownika należy się urlop wypoczynkowy, podczas którego ma odpocząć od pracy, zrelaksować się i nabrać sił na nowe zadania. Urlop wypoczynkowy został przewidziany właśnie w celu odpoczynku od pracy i zawodowych obowiązków. Czasami jednak telefon szefa potrafi przerwać ten czas i go skrócić. Czy szef ma jednak prawo przerywać nam urlop, jeśli wcześniej wyraził na niego zgodę? Sprawdzamy!

Prawo konstytucyjne

Urlop wypoczynkowy to przywilej pracownika, który został zapisany w samej Konstytucji. Zagadnienie to bardziej obszernie opisane jest w Kodeksie pracy, gdzie zapisano ile dni wolnego w zależności od stażu pracy i skończonych studiów należy się pracownikowi. Jeśli dana osoba skończyła studia wyższe i przepracowała dwa lata, to jej wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 26 dni w ciągu roku. W przeciwnym wypadku stosuje się podstawowy wymiar urlopu, czyli 20 dni.

Prawo do urlopu wypoczynkowego 

Urlop wypoczynkowy rozliczany jest w dniach, dla osób zatrudnionych na pełnym etacie i w godzinach dla osób, które zatrudnione są na etacie ułamkowym. Pracownik ma prawo wykorzystać urlop wypoczynkowy w danym roku, kiedy nabył do niego prawo. Urlopu wypoczynkowego nie można się zrzec, można natomiast wypłacić zaległy urlop w formie ekwiwalentu pieniężnego. Pracodawca powinien udzielić pracownikowi urlopu, jeśli nie zakłóci to działania zakładu pracy.

Odwołanie urlopu 

Według Kodeksu pracy a dokładniej art. 167 pracodawca może odwołać pracownikowi urlop, nawet w przypadku gdy ten się już na nim znajduje. Muszą jednak zajść nieprzewidziane okoliczności, które nie były znane przed udzieleniem urlopu. Odwołanie pracownika z urlopu może mieć miejsce w przypadku, gdy jego obecność w pracy jest naprawdę niezbędna.

Informacja o odwołaniu 

Pracodawca jednak musi zakomunikować pracownikowi, że odwołuje go z urlopu wypoczynkowego poprzez SMS, e-mail, rozmowę telefoniczną czy osobistą wizytę. Wystarczy jednak, aby pracownik wyłączył telefon czy nie podał miejsca pobytu podczas wakacji, a już warunek ten nie będzie mógł zostać spełniony.

Konsekwencje dla pracodawcy. 

Pracodawca, który podejmuje decyzję o wezwaniu pracownika z urlopu, musi również być świadomy konsekwencji takiego działania. Kluczowym elementem jest zobowiązanie do pokrycia wszelkich kosztów poniesionych przez pracownika w związku z koniecznością powrotu do pracy z urlopu. To obejmuje m.in.:

  • koszty związane z zakwaterowaniem w hotelu lub ośrodku wypoczynkowym,
  • opłaty za niewykorzystane dni urlopu,
  • wydatki związane z podróżą.

Popularne artykuły

Lody Ekipy to HIT! Sprzedają się nawet puste opakowania

Dzień Puszystych: Świętujmy Różnorodność i Akceptację

Tragedia podczas treningu! Nagła śmierć Mistrza Polski!