Gmina sprawdzi czym palisz w piecu!
Poszczególne województwa muszą wprowadzić tak zwaną uchwałę antysmogową. Ma ona na celu przeciwdziałanie negatywnemu wpływowi na zdrowie i środowisko spalania paliw. Z tego względu niektórzy urzędnicy w gminach otrzymali uprawnienia do skontrolowania tego, jak i czym palimy w piecu i czy zgadza się to z wpisem do deklaracji CEEB.
30 czerwca mija termin złożenia deklaracji CEEB
Warto przypomnieć, że już 30 czerwca minie termin złożenia deklaracji CEEB, która dotyczy źródeł ciepła i spalania. Niezłożenie deklaracji może grozić karą grzywny od 500 zł nawet do 5 tysięcy zł jeśli sprawa trafi do sądu.
Ustawowy obowiązek złożenia deklaracji spoczywa przede wszystkim na właścicielu lub zarządcy budynku. Z podanej w formularzu listy należy wybrać jedną z pozycji. Kolejnym etapem jest natomiast kontrola stanu faktycznego z tym, co wpisaliśmy w deklaracji.
Gmina skontroluje czym palimy w piecu
Marszałek województwa, starosta oraz wójt, burmistrz lub prezydent miasta sprawują kontrolę przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska. Zazwyczaj jednak delegują sprawdzanie tego, czym palimy w piecu innym pracownikom.
Jak może przebiegać kontrola?
Warto wiedzieć, że upoważniony do kontroli pracownik ma prawo wejść na teren naszej nieruchomości, w której zarejestrowana jest działalność gospodarcza przez całą dobę. W przypadku innych nieruchomości w godzinach o 6:00 do 22:00.
Kontrolujący ma prawo do wykonania niezbędnych czynności sprawdzających oraz do otrzymania od nas pisemnych lub ustnych informacji.
Następnie sporządza protokół, który zawiera:
1) oznaczenie organu kontrolnego;
2) datę i miejsce przeprowadzenia kontroli;
3) numer sprawy;
4) dane osoby przeprowadzającej kontrolę oraz jej podpis;
5) dane osoby kontrolowanej lub podmiotu kontrolowanego oraz jej podpis albo wskazanie przyczyn odmowy podpisania;
6) zakres kontroli, w tym wskazanie nieprawidłowości, jeżeli zostały stwierdzone;
7) pouczenia o prawie kontrolowanego do otrzymania protokołu kontroli, wnoszenia zastrzeżeń i uwag wraz z uzasadnieniem oraz możliwości odmowy jego podpisania.