Newsy

Cena cukru wzrośnie dwukrotnie? Ekspert: "Podwyżki są nieuniknione".

Firma, która jest jednym z największych producentów cukru w Polsce, przekazała mało optymistyczne wiadomości dla konsumentów. Okazuje się, że w bieżącym roku cena cukru może wzrosnąć dwukrotnie. Z czego będzie to wynikać?

 

Pfeifer & Langen Polska jest firmą, która wytwarza rocznie około 600 tysięcy ton cukru.

Firma jest drugim co do wielkości producentem cukru w kraju.

Warto również dodać, że Polska ciągle pozostaje trzecim producentem cukru w Europie.

 

Cena cukru wzrośnie nawet dwukrotnie!

Niezbyt optymistyczne prognozy na drugą połowę bieżącego roku i na nadchodzący 2023 r. przekazał w rozmowie z portalem Money.pl Roman Kubiak- prezes spółki Pfeifer & Langen Polska .

Mężczyzna podkreślił, że produkcja cukru w tym roku (2022) będzie niższa niż w latach ubiegłych.

Mężczyzna powiedział, że możemy spodziewać się, iż pod koniec roku cena cukru może wzrosnąć nawet dwukrotnie.

 

 

Z czego wynikają podwyżki cen cukru?

Wzrost cen cukru będzie związany z kosztem uprawy buraków.  Mężczyzna wyjaśnił, że na wzrost cen składa się kilka czynników.

  • Istotnym elementem są rosnące ceny nawozów wynikające z sankcji nałożonych na Białoruś i Rosję. Embargo spowodowało, że ceny nawozów drastycznie wzrosły, a co za tym idzie wzrósł koszt uprawy buraków.

 

  • Innym czynnikiem wpływającym na wysokie ceny cukru jest spadająca podaż cukru na rynku. Okazuje się, że spora część rolników z Brazylii decyduje się na uprawę trzciny cukrowej pod produkcję etanolu, a nie cukru. Kierują się oni opłacalnością. W związku z tym rosną ceny w całej Unii Europejskiej.

 

  • Kolejnym elementem są rosnące paliw. Prezes Pfeifer & Langen Polska wyjaśnił, że gaz jest niezbędny przy produkcji cukru z buraków. Ponadto na wysokie koszty paliwa skarżą się rolnicy.

Mężczyzna podczas rozmowy podkreślił, że w zupełności rozumie sytuacje rolników. Uważa, że uprawa musi się im opłacać, w związku z tym przyznał, że firma Pfeifer & Langen Polska już podwyższyła cenę skupu buraków, do 38 euro za tonę. Mężczyzna przypomniał, że w 2021 r. było to mniej niż 30 euro za tonę. 

„Jesienią będziemy produkowali cukier z buraków skupionych po nowych, wyższych cenach - wzrosną też koszty produkcji: sama energia będzie prawie cztery razy droższa! Mimo naszych starań, aby ograniczać wszelkie możliwe koszty, sytuacja ta musi przełożyć się na cenę końcową” – wyjaśnił Roman Kubiak- prezes spółki w rozmowie z portalem Money.pl.

Mężczyzna obawia się, że znaczne podwyżki cen cukru w drugiej połowie 2022 r. i w 2023 roku są nieuniknione.

 

A Wy słodzicie? Czy unikacie cukru?

Popularne artykuły

GIS ostrzega: wycofano popularną herbatkę dla niemowląt i dzieci!

Itaka i WizzAir zaskakują! Nowe egzotyczne kierunki już tej zimy!

Ty też piszesz niestarannie? Sprawdź, co to o Tobie mówi!