Newsy

Rząd nie przedłuży świadczenia dla osób przyjmujących uchodźców. Są jednak wyjątki!

Wiceszef MSWiA i pełnomocnik rządu do spraw uchodźców Paweł Szefernaker na antenie TVP Info odniósł się do kwestii wypłacania środków w ramach świadczenia dla osób przyjmujących uchodźców z Ukrainy. Czy okres pobierania finansowego wsparcia zostanie przedłużony? Czy Ministerstwo przewiduje jakieś wyjątki?

 

Świadczenie za pomoc uchodźcom z Ukrainy

Trwa rosyjska agresja na Ukrainie. Polacy wyciągają pomocną dłoń do ukraińskich uchodźców uciekających z terenów objętych wojną. Wiele osób na własną rękę organizuje zbiórki pieniędzy, żywności, środków higienicznych, odzieży. Udostępniano mieszkania, transport.

Pojawiła się także możliwość wypłaty materialnego wsparcia dla osób udzielających pomoc uchodźcom z Ukrainy. 

Przypomnijmy, że 15 marca 2022 roku zostało opublikowane rozporządzenie Rady Ministrów zawierające wytyczne komu, na jakich zasadach, na jaki czas i w jakiej wysokości należy się refundacja kosztów związanych z pobytem pod ich dachem obywateli Ukrainy. 

W Dzienniku Ustaw pojawiło się rozporządzenie ws. świadczenia, które można uzyskać za udzielenie noclegu i wyżywienia obywatelom Ukrainy.

Zasady tego materialnego wsparcia znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 marca 2022 r. w sprawie wzoru wniosku o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy przybywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z działaniami wojennymi (Dziennik Ustaw 2022 r. poz. 608).

 

Zasady otrzymania finansowego wsparcia

Każda osoba fizyczna oraz każdy podmiot, który zapewni zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy, może ubiegać się wsparcie finansowe od Państwa.

Wysokość takiego wsparcia może wynosić do 40 złotych dziennie na jedną osobę (około 1200 złotych miesięcznie).  

Pierwotnie świadczenie można było pobierać maksymalnie przez 60 dni.  Nowelizacja specustawy z 27 kwietnia 2022 r. wydłużyła możliwość pobierania środków o kolejne 60 dni (do 120 dni).

Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker poinformował, że pieniądze będą przekazywane wstecz, od dnia, kiedy rodzina przyjęła pod swój dach uchodźców. 

Aby uzyskać świadczenie, konieczne jest złożenie wniosku w gminie. Wnioski można składać od 16 marca 2022 roku.

 

Czy wypłaty świadczeń będą przedłużone?

Paweł Szefernaker zapowiedział na antenie TVP Info, że wypłacanie środków nie będzie przedłużane.

Przypomnijmy, że obecnie można je pobierać 120 dni od momentu przyjęcia uchodźców pod swój dach.

Wiceszef MSWiA i pełnomocnik rządu do spraw uchodźców uważa, że po takim czasie wiele osób jest w stanie stanąć na nogi i w pełni się usamodzielnić, organizując sobie miejsce zamieszkania i pracę.

Ponadto podkreślił, że w ostatnim czasie odnotowuje się więcej powrotów na Ukrainę niż przyjazdów do Polski.

 

Czy będą jakieś wyjątki?

Okazuje się, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przewiduje pewne wyjątki w sprawie przedłużania wypłacania świadczenia. Ustawa przewiduje takie rozwiązanie.

Pełnomocnik rządu do spraw uchodźców wyjaśnił, że przedłużone wsparcie finansowe będą mogły otrzymać osoby, które z przyczyn niezależnych nie są w stanie tak szybko się usamodzielnić.

Chodzi o osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży, czy matki z wieloma dziećmi.

Popularne artykuły

Zasady społeczne, które powinien znać każdy i ich przestrzegać! Poznaj je!

1300 zł przez dwa lata za NIC nierobienie? Dochód bezwarunkowy w Polsce

Ruszyły pierwsze paczkomaty Vinted!