Newsy

Kierowca autobusu przewożącego grupę dzieci wjechał na zamknięty przejazd kolejowy!

W zderzeniu z pociągiem żaden samochód nie ma szans! Dlatego na przejazdach kolejowych należy zachować szczególną ostrożność. Co mówią przepisy prawa drogowego o jeździe przez przejazd?

Newralgiczne miejsce w komunikacji

Przejazd kolejowo-drogowy to newralgiczne miejsce w systemie komunikacyjnym. To tam krzyżują się drogi kierowców, rowerzystów i pieszych z torami pociągów, które ważą setki ton. PKP zakłada, że droga hamowania rozpędzonego pociągu do 160 km/h wynosi aż 1300 m! Dlatego tak ważne jest odpowiednie zachowanie i ostrożna jazda w tym miejscu.

Skrajna nieodpowiedzialność przy przejazdach kolejowych

Sytuacja, która stanowi przykład braku odpowiedzialności niektórych kierowców, wydarzyła się w czwartek 19 maja na przejeździe kolejowym w miejscowości Wrzosów. Przejazd został zamknięty na parę minut, ze względu na zbliżanie się dwóch pociągów z przeciwnych kierunków - osobowego z Mińska oraz towarowego z Miłosnej.

W tym czasie obok zamkniętego szlabanu zatrzymał się autobus przewożący grupę dzieci. Zamiast poczekać na otwarcie przejazdu kierowca przejechał omijając opuszczone szlabany. Szczególnie trudno zrozumieć takie zachowanie ze względu na odpowiedzialność opiekunów za bezpieczeństwo autokaru pełnego dzieci. Zaraz po tym przejechały oba pociągi, a szlabany zostały otwarte. Co ciekawe wielu innych kierowców zachowało się dokładnie tak samo.

Co mówią przepisy o takim zachowaniu?

Obowiązki kierowcy podczas zbliżania się i przejazdu przez przejazd kolejowy możemy znaleźć w art. 28 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. dotyczącej prawa o ruchu drogowym.  Ustawodawca wskazuje, że kierujący przede wszystkim zobowiązany jest zachować szczególną ostrożność oraz zawsze przed wjechaniem na tory kolejowe powinien upewnić się, czy do przejazdu nie zbliża się pojazd szynowy.

Niezastosowanie się do tych prostych zasad często prowadzi do tragicznych wypadków. Łamanie przepisów ruchu drogowego dotyczących przejazdu przez przejazd kolejowy to jednak nie tylko ryzyko wypadku, ale także otrzymania mandatu. Wśród nich można znaleźć m.in. karę 300 zł za objechanie opuszczonego szlabanu lub wjechanie na przejazd w czasie jego opuszczania i podnoszenia oraz 100 zł za niezatrzymanie pojazdu w związku z umieszczonym znakiem B-20 “STOP”.

Źródło:

Mubi.pl

Popularne artykuły

TAK POWSTRZYMASZ GŁUPAWKĘ GDY CIĘ DOPADNIE W NIEWŁAŚCIWYM MOMENCIE

Świetny pomysł na smaczny biszkopt!

Szybkie testy na koronawirusa już w Polsce!