Zdrowie

Bezpłatna pomoc NFZ dla osób z nadwagą. Sprawdź, jak skorzystać z programów wsparcia!

Otyłość to choroba cywilizacyjna, która stanowi globalny problem zdrowotny. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że problem otyłości dotyczy aż 400 milionów dorosłych osób na świecie. Tę chorobę należy i warto leczyć, ponieważ może prowadzić do wielu groźnych chorób, zagrażających życiu. W ramach walki z otyłością, można skorzystać z pomocy NFZ. Dowiedz się więcej na ten temat!

Otyłość to globalny problem zdrowotny

Otyłość to prawdziwa epidemia XXI wieku. Występuje we wszystkich grupach wiekowych: cierpią na nią zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli. Według danych WHO, problem otyłości dotyczy 400 milionów, a nadwagi ponad 1,6 mld osób dorosłych na świecie. W Polsce z nadmierną masą ciała zmaga się ponad 65% mężczyzn i 45% kobiet. Z kolei na otyłość olbrzymią cierpi 0,5%  panów i 0,4% pań.

Otyłość rujnuje zdrowie

Otyłość to nieprawidłowe lub nadmierne gromadzenie się tkanki tłuszczowej, prowadzące do wystąpienia szeregu zaburzeń ze strony organizmu. Jest problemem nie tylko natury estetycznej, ale przede wszystkim zdrowotnej.

Poważnie szkodzi zdrowiu i może przyczynić się do rozwoju wielu groźnych schorzeń. Najczęstsze choroby związane z otyłością to: cukrzyca typu 2, choroby układu sercowo-naczyniowego, w tym: miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, wysoki cholesterol, zwyrodnienie stawów, niedoczynność tarczycy, bezdech senny, bezpłodność a nawet niektóre typy nowotworów (rak endometrium, jajników, piersi, prostaty, jelita grubego).

Bariatria, czyli chirurgiczne leczenie otyłości

Otyłość to choroba, którą należy leczyć. Zbilansowana dieta i ćwiczenia fizyczne nie zawsze są skuteczną formą odchudzania… Niekiedy jedyną szansą dla otyłych pacjentów, którzy nie potrafią samodzielnie poradzić sobie ze zrzuceniem zbędnych kilogramów, jest operacja bariatryczna.

Na czym polega operacja bariatryczna? Jakie są rodzaje zabiegów?

Istnieje wiele rodzajów operacji bariatrycznych. Najskuteczniejsze z nich to:

  • rękawowa resekcja żołądka,
  • wyłączenie żołądkowe z zespoleniem na pętli,
  • wyłączenie żołądkowe z zespoleniem pętlowym.

Do innych rodzajów operacji wykonywanych w wybranych ośrodkach należą:

  • laparoskopowa plikacja żołądka,
  • wyłączenie dwunastniczo-krętnicze z pojedynczym zespoleniem,
  • przełożenie jelitowe.

Decyzję o wyborze zabiegu podejmuje lekarz we współpracy z pacjentem. Odbywa się to na podstawie jego wywiadu zdrowotnego oraz wskazań medycznych.

Operacje bariatryczne w Polsce

Rocznie przeprowadza się w Polsce od dwóch do trzech tysięcy operacji bariatrycznych. Operacje refundowane przez NFZ, wykonywane są w 30 szpitalach na terenie całego kraju. Jednak kolejki chętnych są bardzo długie, dlatego czas oczekiwania na zabieg może wynosić nawet ponad rok.  Operację można wykonać prywatnie, lecz koszt zabiegu jest wysoki i waha się w przedziale od 18 do 30 tysięcy złotych. W związku z tym wiele osób zastanawia się, jakie warunki trzeba spełnić, żeby skorzystać z pomocy w ramach NFZ.

Jak skorzystać z pomocy przy leczeniu otyłości w ramach NFZ?

W Polsce chirurgiczne leczenie otyłości olbrzymiej jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, w chwili spełnienia przez chorego pewnych warunków.

Podstawowym kryterium do operacji bariatrycznej jest wiek pomiędzy 18. a 65. rokiem życia (w niektórych przypadkach także poniżej 18 lat, wyłącznie w wyspecjalizowanych w tym zakresie ośrodkach). Istotny jest wskaźnik masy ciała (BMI)- powinno być równe lub wyższe niż 40 kg/m2 lub zawierać się w przedziale 35–40 kg/m2, przy współwystępowaniu innych chorób.

Do operacji kwalifikowani są pacjenci z otyłością III stopnia oraz II stopnia, u których rozpoznano choroby współistniejące ( takie jak cukrzyca typu 2, zespół bezdechu sennego, refluks żołądkowo-przełykowy, bezpłodność żeńska, istotne upośledzone jakości życia).

Operacje bariatryczne przynoszą spektakularne efekty

Operacja zmniejszenia żołądka powoduje bardzo duży i długotrwały ubytek masy ciała. To niezwykle skuteczna metoda redukcji wagi. Przy współpracy chorego z psychologiem, specjalistą do spraw żywienia i stosowaniu się do zaleceń lekarzy, efekty operacji będą spektakularne.

Postępowanie po operacji bariatrycznej

To nieprawda, że osoby po operacji do końca życia będą musiały pozostawać na restrykcyjnej diecie. Po operacji jednak konieczna będzie zmiana ich nawyków żywieniowych. Przede wszystkim dostarczanie w diecie odpowiedniej ilości białka oraz witamin i składników mineralnych. Pomoże także regularna, umiarkowana aktywność fizyczna.

Jakie są przeciwwskazania do operacji bariatrycznej?

Istnieją pewne przeciwwskazania bezwzględne do operacji bariatrycznej. Należą do nich m.in. nieuleczalna, prowadząca do wyniszczenia choroba (AIDS, nowotwór), choroba stanowiąca zagrożenie życia w krótkim czasie (przebyty niedawno zawał serca), brak świadomej akceptacji oraz zgody na zabieg, niemożność samodzielnego poruszania się, codziennego funkcjonowania, przy braku wsparcia innych.

Do przeciwwskazań względnych należą: brak współpracy ze strony pacjenta, objawiający się dalszym tyciem przed operacją, a także choroby: ciężka niewydolność krążeniowo-oddechowa, nadciśnienie wrotne przebiegające w marskości wątroby, aktywna choroba wrzodowa.

 

Popularne artykuły

Polskie wino – gdzie się je produkuje i jak smakuje

Powstanie druga Energylandia w Polsce. Sprawdź gdzie?

Uciekł ze szpitala psychiatrycznego! Jest podejrzewany o podwójne zabójstwo!