Pleśń w doniczce – czym zwalczyć biały nalot na ziemi? Czy to zawsze jest pleśń?
Skąd bierze się pleśń na powierzchni podłoża roślin i na brzegach doniczek? Co oznacza pojawienie się białego nalotu i jak się go pozbyć? Oraz najważniejsze czy jest się czym martwić i czy w ogóle należy go usuwać?
Skąd bierze się pleśń?
Pleśń pojawiająca się na ziemi w doniczce, a także na jej brzegach jest częstym zjawiskiem. Najczęściej pojawia się wskutek nieodpowiedniej pielęgnacji. Powodem może być brak drenażu na dnie doniczki, źle dobrana ziemia, zbyt mocno zbite podłoże, zbyt intensywne podlewanie. Czasami jednak dużą rolę odgrywają czynniki zewnętrzne takie jak wilgoć powietrza, niedobór światła i zbyt niska temperatura.
Czy pleśń jest szkodliwa?
Rozwój pleśni sprawia, że nasze kwiaty doniczkowe wyglądają nieatrakcyjnie, ale to nie jedyny minus. Pleśń nie tylko zmniejsza atrakcyjność rośliny, może także powodować jej zamieranie. Biały nalot ogranicza także wnikanie potrzebnych substancji głęboko do ziemi. Poprzez złe odparowywanie wody i przedostawanie się strzępek pleśni w głąb podłoża może rozpocząć się proces gnicia korzeni.
Jak zapobiegać powstawaniu pleśni?
Po pierwsze zapewnijmy roślinom w naszym mieszkaniu odpowiednie warunki. Temperatura nie może być zbyt niska, a wilgotność powietrza zbyt wysoka. W jesienne i zimowe miesiące pamiętajmy nie tylko o podkręceniu ogrzewania, ale także wietrzeniu pomieszczeń. Należy pamiętać także o ograniczeniu podlewania w miesiącach jesienno-zimowych. Kolejne kroki to:
- dobranie ziemi odpowiedniej dla danego gatunku, a także lekkiej i przepuszczalnej
- drenaż
- odpowiedni rozmiar doniczki
- wsadzanie rośliny do doniczki z dziurkami na dnie, a dopiero później do osłonki
Sposoby na pleśń w doniczce
Co zrobić, kiedy w naszej doniczce już rozgościła się pleśń? Oczywiście możemy przesadzić roślinę, wybierając wysokiej jakości ziemię. Nie zawsze jednak jest pora na przesadzanie i nie możemy tego robić za każdym razem, gdy zauważymy biały nalot. Przed zastosowaniem dowolnej metody musimy delikatnie usunąć nalot z ziemi. Dzięki temu składniki będą działać efektywniej i przenikną głębiej, a ziemia „odetchnie”.
Czosnek
Doskonałym pomysłem na pozbycie się pleśni jest także czosnek. Podobnie jak cynamon ma on działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Aby pomóc roślinom należy rozgnieść ząbek czosnku w dwóch litrach wody i tak przygotowaną mieszanką spryskiwać wierzchnią warstwę podłoża raz w tygodniu.
Soda
Na pleśń oraz inne choroby kwiatów doniczkowych sprawdzi się soda oczyszczona. Możemy posypać nią ziemię w doniczce lub przygotować mieszankę z łyżeczki sody dwóch litrów wody, którą podlejemy roślinę.
Cynamon
Pleśń w doniczce pomoże nam zwalczyć cynamon. Ma on zdolności przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Posypujemy podłoże rośliny cieniutką warstwą sproszkowanej przyprawy co dwa tygodnie.
Pleśń czy nie?
Na doniczkach często zbiera się także biało-żółty osad, który mylony jest z pleśnią. Osad ten nie jest jednak tak puszysty i biały jak pleśń, po czym możemy stwierdzić, że jest to nalot wapienny. Pojawia się on często w związku ze zbyt twardą wodą. Nie należy się nim aż tak przejmować, można jednak ograniczyć to zjawisko, podlewając kwiaty odstaną lub przefiltrowana wodą. Można także dodać do wody do kwiatów kwasek cytrynowy (łyżeczka kwasku na 2 litry wody).