Prawo

Na czym polega restrukturyzacja kredytu?

Coraz więcej osób w Polsce wzięło kredyt na mieszkanie czy inne cele. Jednym z pojęć z tym związanym jest restrukturyzacja kredytu. Co to jest i jak z niej skorzystać? Podpowiadamy!

Kredyt 

Pomimo rosnących stóp procentowych ludzie nadal decydują się na kredyt, ponieważ jest to jedyny sposób na zakup wymarzonego domu. Takie zobowiązanie wiąże się jednak z wieloletnim obowiązkiem spłacania zaciągniętego kredytu oraz odsetek. Przed podjęciem tej ważnej decyzji, warto wziąć pod uwagę ryzyko, które wywodzi się z braku możliwości przewidzenia przyszłości. W przeciągu tych dwudziestu czy trzydziestu lat może dojść do utraty pracy, czy zachwiania równowagi finansowej.

Restrukturyzacja kredytu

Nikt nie jest w stanie przewidzieć przyszłości, więc mogą zdarzyć się sytuacje, które zaburzą możliwość spłacania terminowo rat kredytu. Jednym ze sposobów poradzenia sobie z tym jest restrukturyzacja kredytu, która wiąże się ze zmianą jego warunków. Dzięki niej klient będzie mógł np. zawnioskować o niższe raty kredytu, które będzie w stanie spłacać. Wniosek o restrukturyzację kredytu ma na celu ustalenie na nowo jego zasad, tak aby kredytobiorca był stanie go spłacać.

Obopólne korzyści 

Zmiana obecnych zasad kredytu może przynieść korzyści zarówno dla kredytobiorcy, jak i kredytodawcy. Obu stronom zależy, aby kredyt był spłacany w regularnych ratach. Restrukturyzacją można objąć wybrany okres kredytu lub pozostałe jego spłaty. Instytucja, która udzieliła kredytu, może np. zawiesić wymagalność spłat rat kapitałowo-odsetkowych lub mniejszych ich wysokość. Wszystko zależy od indywidualnej oceny sytuacji materialnej kredytobiorcy i jego możliwości.

Wnioski o restrukturyzację 

Wnioski o restrukturyzację kredytu są ogólnodostępne i można je pobrać ze strony internetowej naszego banku. Dokument ten należy wypełnić i wpisać do niego podstawowe dane kredytobiorcy oraz powód ubiegania się o restrukturyzację. Do wniosku należy również dołączyć m.in. dokumenty potwierdzające obecną sytuację finansową kredytobiorcy. Wypełniony wniosek wraz z załącznikami należy przekazać do banku, a dokumenty można przekazać w formie papierowej lub elektronicznej.

Rodzaje restrukturyzacji

Restrukturyzacja kredytu może przybierać różne formy. Zmiana zasad dotychczasowej umowy kredytowej może polegać na:

- zawieszeniu części spłat rat,

- wydłużeniu okresu spłacania kredytu,

- konsolidacji innych zadłużeń w jedno,

- obniżeniu oprocentowania,

- określeniu rat balonowych, które umożliwiają spłacanie rat w różnej wysokości,

- przeniesieniu zadłużenia do innego banku, który oferuje lepsze warunki.

Popularne artykuły

Jakie błędy najczęściej popełniają młode mamy?

Jesteś kochanką? Oto fakty, które musisz zrozumieć i zaakceptować!

Ogólnopolski Dzień Pisania Piórem: Powrót do Tradycji