Dlaczego coraz trudniej jest kupić używane auto? Sprawdzamy!
Kryzys dotknął nie tylko rynek samochodów nowych, ale również i używanych. Dlatego coraz trudniej jest kupić nawet używane auto. Sprawdzamy!
Kryzys na rynku motoryzacyjnym
Na kryzys na rynku nowych samochodów wpłynęła pandemia oraz decyzje, jakie były wtedy podejmowane. Firmy zaczęły rezygnować z zamawiania półprzewodników, co spowodowało zachwianie się rynku motoryzacyjnego, poprzez przerwanie mechanizmów dostaw. Wiele osób było przekonanych, że wraz z rokiem 2021 skończy się ten kryzys, a rok 2022 będzie już bardziej łaskawy dla osób kupujących samochód. Niestety tak się nie stało.
Koniec epidemii, początek wojny
Co prawda epidemia koronawirusa dobiega końca, jednak rozpoczęła się brutalna inwazja Rosji na Ukrainę, która będzie miała negatywne skutki w sferze ekonomicznej i gospodarczej. Wydawać by się mogło, że problemy Ukrainy i Rosji nie wpłyną znacząco na rynek motoryzacyjny, ponieważ żaden z tych krajów nie jest znaczącym odbiorcą nowych samochodów. Okazuje się jednak, że mają one duże znaczenie w kwestii łańcuchu dostaw branży motoryzacyjnej.
Rosja a rynek motoryzacyjny
Rosja to kraj, który eksportuje bardzo ważne metale takie jak żelazo, tytan czy pallad, które są potrzebne dla m.in. niemieckiego przemysłu motoryzacyjnego. To sprawia, że europejscy producenci borykają się z trudnością pozyskiwania tych surowców oraz wyższymi cenami.
Ukraina a rynek motoryzacyjny
Z Ukrainy natomiast do Europy docierały inne ważne komponenty, takie jak wiązki kablowe. Są one potrzebne do produkcji samochodów marki BMW i Volkswagen. Od naszego wschodniego sąsiada eksportowane są również takie metale jak nikiel oraz aluminium, które są potrzebne do produkcji akumulatorów oraz pojazdów napędzanych energią elektryczną. Ukraina to kraj, który również eksportuje gaz neonowy, który wykorzystywany jest do produkcji mikroczipów.
Rynek aut używanych
Wojna na Ukrainie oraz sankcje, które w związku z tym są nakładane na Rosję, są również odczuwalne w branży motoryzacyjnej. Co ciekawe kryzys w przemyśle motoryzacyjnym nie dotyczy tylko rynku samochodów nowych. Odczuwalny jest również na rynku samochodów używanych, ponieważ ich ceny rosną i są ono trudno dostępne. Producenci wolą obniżyć poziom produkcji samochodów i utrzymać go na stabilnym poziomie niż dalej stawiać na ilość. Właściciele pojazdów nie chcą już tak chętnie ich sprzedawać, osoby, które chcą nabyć używany samochód, muszą więc „przebierać” w o wiele mniejszej puli ofert.