Ile wydamy na wielkanocne zakupy? Polacy zaciskają pasa!
Rekordowo wysoka inflacja, drożyzna i wysokie raty kredytów sprawiają, że Polacy zaciskają pasa. Nadchodzące Święta Wielkanocne będą znacznie skromniejsze. Ile pieniędzy na świąteczne zakupy wydamy średnio na Wielkanoc 2022?
Inflacja drenuje portfele Polaków
Drogie nawozy, podwyżki cen energii, gazu, paliwa oraz choćby środków ochrony roślin przekładają się na wysokie ceny żywności.
Przypomnijmy, że inflacja w marcu wyniosła 10,9%, co jest wynikiem najwyższym od 22 lat. Ceny produktów i usług konsumpcyjnych stale rosną.
Wysoki poziom inflacji skłonił Radę Polityki Pieniężnej do znacznego podniesienia głównych stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego. To z kolei spowodowało wzrosty wysokości rat kredytów i pożyczek udzielonych w złotówkach i mających zmienne oprocentowanie.
Blisko 64% ankietowanych zamierza ograniczyć zakupy
Analitycy zauważają, że Polacy bardzo ostrożnie w tym roku podchodzą do kupna produktów, niezbędnych do przygotowania Świąt Wielkanocnych.
Aż 63,6% ankietowanych zadeklarowało, że chce ograniczyć wydatki na zakupy w porównaniu z ubiegłym rokiem.
„W tym roku święta będą się odbywać w cieniu trwającej wojny i przez to mogą też być mniej wystawne niż w poprzednich latach […] Polacy doskonale wiedzą o tym, że Ukraina była dużym eksporterem żywności i przez trwający konflikt ceny produktów spożywczych będą mocno rosnąć w najbliższym czasie - zauważył ekspert” - wyjaśnił Krzysztof Łuczak z Grupy Blix (dane przekazane PAP).
Ile Polacy wydadzą na Wielkanoc 2022?
W kwestii świątecznych wydatków zostały przeprowadzone badania. Okazuje się, że wydatki Polaków będą znacznie ograniczone.
Wyniki ukazują, że ponad 1/3 ankietowanych Polaków przeznaczy na wielkanocne produkty nie więcej niż 200 złotych w przeliczeniu na jedną osobę.
Szczegółowe badania w tej kwestii nakreślono w sondażu przeprowadzonym przez UCE Research i Grupę Blix.
Badanie nosi nazwę „INTENCJE ZAKUPOWE POLAKÓW – Wielkanoc 2020 vs 2021”. Zostało zrealizowane pod koniec marca 2022 roku metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na grupie ponad 2200 dorosłych Polaków, którzy we własnych gospodarstwach odpowiadają za robienie zakupów.
Oto jak prezentują się dane:
- Około 26% ankietowanych na Święta przeznaczy od 200 do 300 złotych na osobę;
- Około 13,2% respondentów wskazało, że wyda od 300 do 400 złotych na osobę;
- Około 8,4% badanych powiedziało, że wyda od 400 do 500 złotych na osobę;
- Blisko co dziesiąty pytany jeszcze nie wie, ile przeznaczy;
- Co dwudziesty badany wyda na zakupy ponad 500 złotych w przeliczeniu na osobę;
- 1,6% pytanych osób twierdzi, że koszty nie mają znaczenia.
Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD) stale monitoruje hurtowe ceny produktów spożywczych. Przeprowadzono badanie kontrolujące zmiany cen od stycznia do marca 2022 roku. Wartości zostały uśrednione, a pod uwagę brano produkty najczęściej wybierane przez Polaków.
Badania pokazują, że podwoiła się cena oleju roślinnego. Mięso wieprzowe zdrożało o 30%, a drobiowe o ponad 40%. Cena jaj wzrosła o 20%, a masła i mleka o ok. 10-12%.
Analitycy nie wykluczają dalszego wzrostu cen wynikającego między innymi ze zmniejszonej dostępności zbóż oraz najwyższych w historii cen transportu.