10 sygnałów, że Twój pies jest chory
Po czym poznać, że pies jest chory? Z pewnością takie pytanie wiele razy stawiają sobie właściciele tych czworonogów. Podpowiemy na co zwrócić uwagę, by móc jak najszybciej zareagować w przypadku choroby pupila.
Pies w dobrej kondycji a zachowania odbiegające od normy
Naszą czujność powinny wzbudzić przede wszystkim wszelkie zachowania naszego psa, które odbiegają od codziennej normy. Poniżej prezentujemy 10 sygnałów wskazujących, że zwierzak może być chory:
- Utrata apetytu - ten bardzo łatwy do zauważenia objaw może świadczyć zarówno o pogorszeniu samopoczucia jak i o poważnej chorobie od przeziębienia, depresję aż po raka.
- Zmiany w zachowaniu np. spadek aktywności, wzmożona agresja.
- Picie mniejszej lub większej ilości wody - z kolei to jaką ilość wody spożywa pies jest dosyć trudne do zaobserwowania. W przypadku większego spożycia wody może to być sygnałem gorączki, a w odwrotnej sytuacji wskazuje na problemy psychiczne.
- Kaszel lub problemy z oddychaniem - to przede wszystkim objawy chorób układu oddechowego, towarzyszą m.in. przeziębieniu, psiej grypie, zapadnięciu tchawicy, a w poważniejszych przypadkach niewydolności serca
- Problemy z poruszaniem - mogą być spowodowane nie tylko urazami i złamaniami, ale także chorobami neurologicznymi.
- Zwiększone lub zmniejszone oddawanie moczu - najczęstszą przyczyną jest zapalenie pęcherza, które w przypadku braku leczenia może doprowadzić do wielu groźnych powikłań takich jak zakażenie układu rozrodczego i nerek.
- Nagłe zwiększenie lub zmniejszenie masy ciała - może mieć podłoże hormonalne lub nowotworowe.
- Zmiany w wyglądzie oczu takie jak ropienie lub przekrwienie wskazujące na infekcję oraz choroby oczu np. jaskrę.
- Wypadanie lub matowienie sierści - przyczynami mogą być np. alergie, niedobory pokarmowe.
- Wymioty lub biegunka - mogą być objawami zatrucia pokarmowego lub infekcji wirusowej, ale także pojawiać się w wyniku zmiany karmy oraz stresu. W trudniejszych przypadkach sygnalizują także choroby nowotworowe i zakażenia pasożytami.
Kiedy do weterynarza?
Choć pies nie potrafi powiedzieć co go boli, a często nawet swoją słabość spowodowaną chorobą może ukrywać, na podstawie prostych obserwacji możemy zdecydować o konieczności kontroli jego stanu zdrowia u weterynarza. Jeśli którykolwiek z objawów ma charakter przewlekły niezwłocznie powinniśmy upewnić się u specjalisty, czy z naszym czworonogiem wszystko w porządku.