Restrukturyzacja kredytu. Co to jest? Kto powinien się o to starać?
Coraz więcej osób w Polsce decyduje się na wzięcie kredytu. Jednym z pojęć z tym związanym jest jego restrukturyzacja. Co to jest i kiedy można ją zastosować? Podpowiadamy!
Wsparcie finansowe
Wzięcie kredytu w dzisiejszych czasach to dla wielu jedyny sposób na zakupienie swojego wymarzonego domu czy zrealizowanie innych marzeń. Takie zobowiązanie wiąże się jednak z wieloletnim obowiązkiem spłacania zaciągniętego kredytu. Przed podjęciem tej ważnej decyzji, warto przeanalizować swoje zasoby oraz możliwości finansowe. Warto wziąć też pod uwagę ryzyko, które wywodzi się z braku możliwości przewidzenia przyszłości. W przeciągu tych dwudziestu lat może dojść do utraty pracy, zachwiania równowagi finansowej czy wydarzenia się zdarzeń, które będą wymagały dodatkowych nakładów finansowych.
Restrukturyzacja kredytu
Nieprzewidziane zdarzenia, które zaburzą możliwość spłacania terminowo rat kredytu, mogą przytrafić się każdemu. Remedium na problemy finansowe w tym wypadku jest restrukturyzacja kredytu, która wiąże się ze zmianą warunków zaciągniętego kredytu. Dzięki temu klient będzie mógł np. zawnioskować o niższe raty kredytu, które będzie w stanie spłacać. Wniosek o restrukturyzację kredytu jest w stanie ustalić jego zasady na nowo, aby dostosować je do obecnej sytuacji finansowej kredytobiorcy.
Zmiana dotychczasowych zasad
Zmiana obecnych zasad kredytu może być pozytywnym aspektem zarówno dla kredytobiorcy, jak i kredytodawcy. Zarówno klientowi, jak i bankowi zależy, aby kredyt był spłacany w regularnych ratach. Czasami restrukturyzacja może dotyczyć tylko wybranego okresu lub pozostałych lat spłaty. Bank lub inna instytucja finansowa może np. zawiesić wymagalność spłat rat kapitałowo-odsetkowych lub mniejszych ich wysokość, co będzie się wiązało z wydłużeniem się okresu spłacania zadłużenia. Wszystko zależy od indywidualnej oceny sytuacji materialnej kredytobiorcy i jego możliwości.
Wniosek o restrukturyzację
Wniosek o restrukturyzację kredytu i jego realizacja powoduje jednak dodatkowe koszty. Przede wszystkim zmianie ulega okres umowy kredytowej, co powoduje naliczenie wyższych odsetek. Warto więc poprosić instytucję finansową o zaproponowanie kilku wariantów pomocy, dzięki czemu będzie można wybrać opcję, która będzie generować niższe dodatkowe koszty. Wniosek o restrukturyzację kredytu można pobrać ze stron internetowych wielu banków. Dokument ten należy wypełnić i zawrzeć w nim podstawowe dane kredytobiorcy oraz wpisać powód ubiegania się o restrukturyzację. Kredytobiorca może również wybrać formę pomocy, która najbardziej by go interesowała. Do wniosku należy również dołączyć m.in. dokumenty potwierdzające obecną sytuację finansową kredytobiorcy. Wypełniony wniosek wraz z załącznikami można przekazać do banku w formie papierowej lub elektronicznej.
Rodzaje restrukturyzacji
Bank może zaproponować kredytobiorcy różne formy restrukturyzacji zaciągniętego kredytu. Zmiana zasad dotychczasowej umowy kredytowej może polegać na:
- zawieszeniu części spłat rat,
- wydłużeniu okresu spłacania kredytu,
- konsolidacji innych zadłużeń w jedno,
- obniżeniu oprocentowania,
- określeniu rat balonowych, które umożliwiają spłacanie rat w różnej wysokości,
- przeniesieniu zadłużenia do innego banku, który oferuje lepsze warunki.