Rząd opublikował "poradnik na czas kryzysu i wojny"!
Jak poradzić sobie w sytuacji zagrożenia, jaką jest na przykład wojna? Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przygotowało poradnik, w którym zebrano najważniejsze informacje. Co więcej, powstało w związku z tym wideo, w którym przedstawione są kluczowe kwestie związane z zachowaniem bezpieczeństwa w kryzysowej sytuacji.
"Bądź gotowy – poradnik na czas kryzysu i wojny"
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przygotowało poradnik, w którym znajdziemy najważniejsze kwestie związane z zachowaniem bezpieczeństwa w sytuacji kryzysowej. Jak czytamy na stronie gov.pl:
“W poradniku w prosty sposób wyjaśniono, jak przygotować się do funkcjonowania/działania w sytuacji kryzysowej – co zrobić, by uniknąć zagrożenia i jak się zachować podczas jego wystąpienia. Sytuacje kryzysowe mogą mieć różne podłoże – i nie zawsze musi to być intencjonalne działanie człowieka, ale np. wypadek/awaria w zakładzie przemysłowym, który wykorzystuje w procesie technologicznym niebezpieczne substancje – dlatego warto być przygotowanym. Wiedzieć, co oznaczają np. wyjące syreny, jak się alarm odwołuje, co należy wtedy zrobić.”
Poradnik “Bądź gotowy - poradnik na czas kryzysu i wojny” jest udostępniony za darmo w postaci pliku pdf na stronie gov.pl. Całość zawiera 36 stron, z którymi naprawdę warto się zapoznać.
Wideo ilustrujące poradnik
Oprócz wyżej wspomnianego poradnika, powstało także wideo ilustrujące jego zawartość. W stworzeniu krótkiego filmu instruktażowego wzięło udział Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wspólnie z ekspertem ds. bezpieczeństwa i byłym żołnierzem jednostki GROM Andrzejem Kruczyńskim "Wodzu" oraz rzecznikiem Komendanta Głównego PSP Karolem Kierzkowskim.
Z filmu możemy dowiedzieć się między innymi jak odróżniać sygnały alarmowe, nauczyć się pozycji bezpieczeństwa i jak ogólnie uchronić się przed niebezpieczeństwem.
“Ilustracją dla Poradnika jest trzeci odcinek „Akademii Bezpieczeństwa RCB”, który został przygotowany we współpracy z rzecznikiem prasowym Komendanta Głównego PSP oraz ekspertem ds. bezpieczeństwa, byłym żołnierzem jednostki GROM. Film jest dostępny na stronie RCB oraz profilach Centrum w mediach społecznościowych.” - czytamy na stronie gov.pl.
Wideo znajdziecie poniżej: