Wypowiedzenie umowy o pracę: Czy pracownik musi je podpisać?
Kwestie związane z wypowiedzeniem każdego rodzaju umowy zawarte są w Kodeksie Pracy. Dziś rozwiejemy najczęściej pojawiające się wątpliwości dotyczące tego, czy pracownik musi podpisać wypowiedzenie złożone przez pracodawcę.
Kilka słów o wypowiedzeniu umowy
Na wstępie należy podkreślić, że wypowiedzenie umowy o pracę jest jednostronnym oświadczeniem woli pracownika lub pracodawcy, mające na celu zakończenie istniejącego stosunku pracy po upływie okresu wypowiedzenia. Wypowiedzenie umowy o pracę polega na tym, że jedna strona składa drugiej pismo skutkujące zakończeniem umowy.
Wypowiedzenie umowy o pracę może być dokonane przez pracodawcę lub pracownika.
Wypowiedzenie jest jednym z kilku zawartych w Kodeksie Pracy sposobów na rozwiązanie stosunku pracy (art. 30 §1 pkt 2).
Wypowiedzenie musi mieć formę pisemną. Wypowiedzenie może dotyczyć umowy na czas nieokreślony, umowy na czas określony, oraz umowy na okres próbny.
Okresy wypowiedzenia umów o pracę zależą od kilku czynników:
- czasu, na który została zawarta umowa - dotyczy to szczególnie umów terminowych;
- rodzaju zawartej umowy;
- okresu zatrudnienia u danego pracodawcy (stażu pracy) - ma to istotne znaczenie w przypadku umowy o pracę na czas nieokreślony.
Pracownik nie ma obowiązku podawać przyczyny wypowiedzenia, ale może zawrzeć taką informację.
Co z podpisywaniem wypowiedzenia?
Sprawą oczywistą jest, że wypowiedzenie złożone przez pracownika musi być przez niego podpisane. Jak jest z wypowiedzeniem złożonym przez pracodawcę? Czy pracownik musi je podpisać?
Odpowiedź brzmi: NIE. Nie wymagany jest podpis pracownika, gdyż jest to jednostronne oświadczenie woli. Do skuteczności wypowiedzenia nie wymaga się zgody drugiej strony stosunku pracy.
Warto zaznaczyć, że pracodawca musi dostarczyć wypowiedzenie w sposób, który da pracownikowi możliwość zapoznania się z nim. Możliwością jest przekazanie dokumentu za pośrednictwem kuriera, poczty. Można przekazać wypowiedzenie osobiście.
Jeśli pracownik nie odbierze przesyłki poleconej z wypowiedzeniem to i tak uznana będzie za doręczoną. Nawet mimo braku podpisu. Pracodawca dał możliwość zapoznania się pracownika z treścią dokumentu. (Wyrok SN z dnia 26 września 2000 r., I PKN 45/00).
Przypomnijmy, że podpisy wymagane są od obu stron w przypadku rozwiązania umowy o prace za porozumieniem stron.
Co powinno zawierać wypowiedzenie?
- Nagłówek, np. “Wypowiedzenie umowy o pracę” lub “Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem”;
- Miejscowość i datę;
- Dane pracodawcy;
- Dane pracownika;
- Informacje o rozwiązaniu umowy wraz z podaniem daty zawarcia umowy, jej numeru (jeśli został nadany) oraz stron, pomiędzy którymi została zawarta umowa i okresu wypowiedzenia;
- podpis pracownika;
- data i podpis osoby, która otrzymała wypowiedzenie.
Na rządowej stronie znajdziecie szczegółowe informacje dotyczące rozwiązywania umów. Sprawdźcie TUTAJ.