Odszkodowania dla firm, które ucierpiały z powodu sankcji nałożonych na Rosję.
Reuters dotarł do informacji, z których wynika, że Komisja Europejska pracuje nad programem wsparcia dla firm Unii Europejskiej, które ucierpiały w wyniku sankcji nałożonych na Rosję. Firmy będą mogły liczyć na wsparcie finansowe.
Jak sankcje wpłynęły na życie Rosjan?
Trwa kolejny tydzień wojny na Ukrainie. Na razie surowe sankcje nakładane na Rosję nie wpłynęły na decyzję rządzących o zatrzymaniu agresji na Ukrainie. Wpłynęły jednak znacząco na życie przeciętnych Rosjan. W związku z nałożonymi sankcjami przez Stany Zjednoczone i kraje Europy ceny wielu produktów i usług w Rosji poszybowały w górę.
Od kilku dni w sieci krążą filmiki z rosyjskich sklepów, w których klienci przepychają się, wyrywając sobie podstawowe produkty codziennego użytku. Pojawiły się informacje, że cena cukru w ostatnim czasie wzrosła o ponad 12%.
Znacznie wzrosły również ceny usług. Efektem jest, chociażby znaczny wzrost cen wycieczek. Rosyjski serwis turystyczny opublikował informacje, z których wynika, że za tygodniowy wyjazd all inclusive trzeba obecnie zapłacić o 80% więcej.
Przypomnijmy, że 15 marca 2022 r. UE postanowiła wprowadzić czwarty pakiet sankcji gospodarczych i indywidualnych w reakcji na wojskową agresję Rosji na Ukrainę. Nowe sankcje obejmują zakaz:
- wszelkich transakcji z niektórymi przedsiębiorstwami państwowymi;
- świadczenia usług ratingu kredytowego na rzecz osób i podmiotów z Rosji;
- nowych inwestycji w rosyjski sektor energetyczny.
400 światowych firm wycofało się w Rosji
Atak Rosji na Ukrainę sprawił, że większość światowych firm zaczęła wychodzić z rosyjskiego rynku, zamykając swoje interesy.
Od początku ataku na Ukrainę około 400 światowych firm wycofało się lub zawiesiło działalność w Rosji. Tak przynajmniej wynika z listy, którą opracował Jeffrey Sonnenfeld, profesor uniwersytetu Yale.
Pomoc finansowa dla firm UE
Linii lotnicze, banki, producenci samochodów - tysiące europejskich firm ucierpi z powodu sankcji, gdy zamykają swoje rosyjskie oddziały i zrywają kontakty z rosyjską gospodarką.
Unia Europejska wprowadziła również szereg sankcji sektorowych, które dotyczą eksportu niektórych towarów z UE do Rosji.
Sankcje zakładają również zakaz udzielania gwarancji eksportowych przez państwa członkowskie UE.
Z informacji pozyskanych przez Reuters wynika, że firmy Unii Europejskiej z branży rolniczej, rybackiej i akwakultury, które ucierpiały w wyniku nakładanych na Rosję sankcji, mogłyby uzyskać do 35 tys. euro dotacji bezpośrednich, ulg podatkowych oraz gwarancji.
Ponadto firmy, które zostały dotknięte wysokimi cenami gazu, będą mogły liczyć na pomoc finansową nieprzekraczającą 30 proc. kosztów kwalifikowanych. Będzie to maksymalnie do 2 mln euro.
Kolejnym prawdopodobnym rozwiązaniem jest możliwość zażądania gwarancji publicznych dla swoich pożyczek w wysokości maksymalnie 15 proc. ich średniego rocznego obrotu z ostatnich trzech lat.