Dom

Co musisz wiedzieć zanim kupisz kota?

Decyzja o kupnie kota powinna być dokładnie przemyślana i pozbawiona wątpliwości. Warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Pamiętajmy, że kociak to nie pluszowa zabawka. Zostanie z nami na wiele lat i potrafi wyrażać swoje emocje.

Przed zakupem warto odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań: Czy będzie to kot domowy, czy wychodzący? Czy będzie mieszkał z innymi zwierzętami? Czy masz wystarczająco dużo czasu na poświęcenie uwagi pupilowi? Czy jesteś przygotowany na koszty?

Odpowiedzi na te pytania oraz zapoznanie się ze wskazówkami pozwoli znaleźć Ci kociaka idealnie dopasowanego do Ciebie i Twojego stylu życia. 

 

Na co zwrócić uwagę przed zakupem kota?

  • Ważną kwestią jest upewnienie się, czy żaden z domowników nie ma alergii na sierść zwierząt.

 

  • Koty powinny być z matką do 12-13 tygodnia życia. W tym czasie nauczą się samodzielnie jeść i korzystać z kuwety.

 

  • Musimy być przygotowani na zapewnienie opieki pupilowi na długie lata. Koty żyją bowiem od 15 do 20 lat.

 

  • Należy wziąć pod uwagę koszty związane ze szczepieniami, ochroną przed pasożytami przez całe życie kota. Mogą dochodzić także koszty zachipowania oraz sterylizacji. Ponadto koszty związane z zakupem żwirku i karmy. Należy wyposażyć się w niezbędne akcesoria tj. transporter, kuweta, legowisko, szczotka, drapak, miski.

 

  • Kota można przygarnąć ze schroniska lub zdecydować się na zakup w hodowli. Jeśli chcemy przygarnąć kociaka ze schroniska, musimy mieć na uwadze, że zwierzę może mieć problemy behawioralne związane z jego przeszłością.

 

  • Jeśli przygarniemy bezdomnego kociaka (z niepewnego źródła), musimy wziąć pod uwagę koszty związane z odrobaczaniem, szczepieniem, kastrowaniem, czy odpchleniem i ewentualnym leczeniem w razie choroby.

 

  • Gdy decydujesz się na zakup kota w hodowli, to pamiętaj, że kot rasowy to tylko i wyłącznie taki, który posiada dokument potwierdzający jego pochodzenie – rodowód wydany przez międzynarodowe federacje takie jak FIFe, WCF, TICA.

Rodowód otrzymuje każdy kociak urodzony w dobrej hodowli z licencjonowanych rodziców. Rodowody przyznaje Polska Federacja Felinologiczna (FPL).

Należy zwrócić uwagę czy kot jest szczepiony i ma wykonane aktualne badania. Trzeba zweryfikować, czy koty w hodowli na co dzień uczestniczą w życiu między ludźmi, czy mieszkają zamknięte w pokojach albo wolierach.

 

  • Przed zakupem należy zapoznać się z rasami kotów i przemyśleć cechy charakteru danych osobników. Każda rasa ma osobnicze cechy, ale większość z nich jest wszędobylska, ciekawska oraz niezależna.

 

  • Trzeba przygotować się na ewentualne zniszczenia. Nie wszystkie koty potrafią korzystać z drapaka.

 

  • Przed zakupem kota warto przemyśleć, czy ktoś z bliskich będzie w stanie zapewnić opiekę zwierzakowi podczas Twojego wyjazdu (nie zawsze istnieje możliwość zabrania zwierzaka).

 

  • Należy pamiętać, że koty zrzucają włosy dwa razy w roku; wiosną pozbywają się zimowej sierści, a jesienią, gdy szykują się na chłodniejszy sezon. Koty długowłosy mogą również potrzebować letniego strzyżenia.

Popularne artykuły

Naturalne sposoby na wzmocnienie dróg oddechowych

18 niesamowitych faktów na temat ludzkiego ciała, którymi zabłyśniesz w towarzystwie!

Wypadek kolejki w niemieckim Legolandzie. Są ranni!