Poradnik

Jak założyć firmę przez Internet? Co się zmieniło w 2022 roku?

Dziś nie trzeba iść do urzędu, aby założyć działalność gospodarczą. Można to zrobić przez Internet. Podpowiadamy jak!

Ułatwienia w zakładaniu firmy 

Osoby, które chcą zostać przedsiębiorcami, mogą założyć w firmę bez wizyty w urzędzie. Państwo wyszło naprzeciw przyszłym przedsiębiorcom i ułatwiło im możliwość wejścia na rynek. Własną firmę można założyć przez Internet przy pomocy posiadania konta na stronie Biznes.gov.pl oraz dokumentu elektronicznie potwierdzającego naszą tożsamość.

Nowe zasady

Od 2022 roku nie można już zarejestrować firmy przez portal CEIDG i wniosek z tej strony. Była ona bowiem aktywna do końca 2021 rok, a od tego roku założyć firmę można już tylko przez portal Biznes.gov.pl i posiadanie profilu na tej stronie. Założenie firmy jest bardzo proste, a kreator wniosku jest intuicyjny i prosty do wypełnienia.

Portal Biznes.gov.pl

Konto na portalu Biznes.gov.pl pozwala na załatwienie innych spraw, a nie tylko założenie firmy. Dzięki niemu można również:

- zgłosić się do ZUS i NFZ,

- wybrać formę opodatkowania prowadzonej działalności,

- zawiesić działalność gospodarczą,

- zmienić dane we wpisie do CEIDG,

- dodać pełnomocnika do swojej firmy,

- zamknąć całkowicie firmę.

Zakładanie firmy przez Internet

Aby założyć firmę przez Internet, trzeba posiadać konto na portalu Biznes.gov.pl. Konto przedsiębiorcy umożliwia również załatwienie wielu spraw urzędowych, bez potrzeby wychodzenia z domu. Na początek należy zalogować się lub utworzyć konto na stronie Biznes.gov.pl. Kolejnym krokiem jest przejście do e-usługi CEIDG, która umożliw rejestrację firmy. Wniosek dotyczący założenia firmy jest bardzo intuicyjny, a pola, które trzeba wypełnić, są oznaczone znakiem *. Aby wniosek został złożony szybko i sprawnie, to wcześniej należy przygotować sobie kilka danych, a przede wszystkim:

- dane osobowe,

- adres, gdzie będzie usytuowana firma,

- datę rozpoczęcia firmy,

- numer NIP (jeżeli został już nam nadany),

- nazwę pełną oraz skróconą firmy,

- rodzaj wybranej działalności odzwierciedlony w kodzie PKD.

Dodatkowe sprawy 

Zakładając firmę przez Internet, można załatwić dodatkowo kilka spraw z nią związanych. Wniosek ten bowiem umożliwi również zarejestrowanie się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych bez wizyty w tej instytucji. Co więcej, kreator umożliwia również zgłoszenie się do ulgi dla nowych przedsiębiorców, jaką jest „Ulga na Start”, w ramach której przez pełne sześć miesięcy można opłacać tylko składkę zdrowotną. W ramach tego wniosku można również od razu wybrać formę opodatkowania swojej działalności, która zostanie odnotowana w urzędzie skarbowym. Po wypełnieniu wszystkich wymaganych pól i podaniu podstawowych danych kreator pozwoli na wysłanie przygotowanego wniosku. Można go wysłać poprzez posiadanie:

- Profilu Zaufanego,

- podpisu kwalifikowanego.

Złożenie wniosku 

Podpisanie i wysłanie wniosku sprawi, że trafi on do urzędu, gdzie zostanie rozpatrzony w przeciągu kilku dni. Jeśli natomiast został on wypełniony niepoprawnie, to na podanego e-maila przyjdzie informacja o potrzebie poprawienia wniosku, co również można zrobić elektronicznie. W przeciągu kilku dni powinien również zostać nadany numer NIP oraz REGON, który pozwoli na pełnoprawne prowadzenie działalności gospodarczej.

Popularne artykuły

10 rzeczy, których nie powinno mówić się partnerowi! Zastanów się zanim je wypowiesz

To już koniec znanej niemieckiej sieci sklepów odzieżowych? Firma ogłosiła upadłość!

Oto, jak należy jeść w restauracji, by pokazać swoje maniery