Zdrowie

Jakie leki kupimy poza apteką? Co kupimy na stacji benzynowej lub w sklepie?

W sklepach i na stacjach benzynowych będzie dostępna rozszerzona pula leków. Co można tam kupić? Sprawdzamy!

Leki bez recepty 

Kiedyś chcąc kupić leki, trzeba było iść do apteki, ponieważ tylko tam można było je dostać. Z biegiem czasu jednak podstawowe medykamenty zaczęły się pojawiać również w sklepach, jak i na stacjach benzynowych. Teraz w tych punktach można kupić nawet 46 leków, ponieważ prawo na to pozwala. Okazuje się, że w takich miejscach możemy kupić np. środek antyseptyczny do odkażania ran.

Nowelizacja rozporządzenia

Jakiś czas temu została bowiem wprowadzona nowelizacja rozporządzenia Ministra Zdrowia z 21 grudnia 2021 roku, która dotyczy substancji czynnych, które znajdują się w lekach i które mogą zostać wprowadzone do obrotu w placówkach innych niż apteki czy punkty apteczne. Nowelizacja weszła w życie 23 lutego 2022 roku i zawiera listę leków, które mogą być sprzedawane poza aptekami. To ministerstwo zdrowia decyduje, jakie leki pojawiają się na sklepowych półkach.

Nowe informacje w rozporządzeniu 

Zaktualizowany wykaz oprócz nazwy substancji czynnej danego leku zawiera również informację o jego postaci farmaceutycznej, czyli jest on np. w formie tabletki, płynu czy spreju. Poza apteką można kupić leki stosowane przy różnego rodzaju bólach czy leki przeciwgorączkowe. Na sklepowych półkach dostępne są również leki na objawy przeziębienia, które mają w sobie paracetamol, medykamenty stosowane przy leczeniu uzależnień nikotynowych czy leki na zgagę.

Rozszerzona lista leków 

Do tej listy leków zostały dopisane środki antyseptyczne, którą bardzo przydatne przy dezynfekowaniu ran czy otarć. Na sklepowej półce lub na stacji benzynowej można więc obecnie kupić:

• medykamenty przeciwbólowe i przeciwgorączkowe,

• leki przeciwzapalne,

• leki używane przy leczeniu uzależnień od nikotyny,

• pastylki na zapalenie gardła,

• tabletki na zgagę,

• węgiel, polecany przy leczeniu biegunek, niestrawności i wzdęć,

• środki antyseptyczne do odkażania ran,

• leki/maści przeciwobrzękowe,

• lek przeciwhistaminowy do smarowania skóry,

• wodę utleniona i spirytus salicylowy,

Leki bez "nadzoru" farmaceuty 

Możliwość kupienia podstawowych leków w sklepie, czy na stacji benzynowej jest bardzo przydatna, ponieważ nie każdy ma blisko aptekę. Z drugiej strony możliwość kupienia leków bez „nadzoru” farmaceuty budzi sporo zastrzeżeń. Podczas konsultacji społecznych pojawiły się prośby o wycofanie z tych punktów leków przeciwbólowych. Resort zdrowia odpowiedział jednak, że leki te są bardzo pomocny przy uśmierzaniu bólu, w przypadku, gdy nie mamy możliwości udania się do lekarza.

Zastrzeżenia Nadzorczej Rady Lekarskiej 

Naczelna Rada Aptekarska również miała zastrzeżenia co do listy leków, jakie można nabyć w sklepie czy na stacji benzynowej. Według nich w takich miejscach nie powinny być sprzedawane leki z ibuprofenem, naproksenem, kofeiną, nikotyną czy diklofenakiem. Resort zdrowia nie widzi w tym temacie przeciwwskazań, ponieważ lista obowiązuje już od 10 lat i nie otrzymano zgłoszeń o nadużyciach czy szkodliwości tych leków.

Popularne artykuły

Królewski patolog odpowiedział na szokujące plotki . Czy Diana była w ciąży w chwili wypadku?

Kolęda: 50 zł, 100 zł, a może więcej? Ile dać pieniędzy księdzu w kopercie?

Pasta dr Budwig – połączenie sił dwóch składników w walce z chorobami